Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektrownia Turów zainwestuje ponad 0,5 mld zł w odsiarczanie spalin

0
Podziel się:

Zakład uruchomi instalację odsiarczania spalin. Ponad 100 mln na tę inwestycję przeznaczy Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej .

Elektrownia Turów zainwestuje ponad 0,5 mld zł w odsiarczanie spalin
(Vondraussen/CC BY 3.0/wikipedia)

Za ponad 0,5 mld zł Elektrownia Turów uruchomi instalację odsiarczania spalin. Ponad 100 mln na tę inwestycję przeznaczy Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Podpisano umowę o dofinansowaniu tego przedsięwzięcia.

Nowa instalacja odsiarczania spalin ograniczy emisję dwutlenku siarki o 3,3 tys. ton rocznie oraz pyłu o 256 ton na rok do powietrza. Inwestycja ta ma być zakończona do końca 2015 r.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Marek Wdowiak, jest to jedno z największych przedsięwzięć koncernu.

_ Dzięki zamontowaniu instalacji odsiarczania, uda nam się o aż o połowę obniżyć obecną emisję dwutlenku siarki i pyłu _ - dodał Wdowiak.

Nowa instalacja pomoże również w wypełnieniu przez Polskę dyrektywy unijnej dotyczącej emisji przemysłowych, która mówi o tym, że musi ona zredukować ilość dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu do 1 stycznia 2016 r.

Według Waldemara Kulaszki, dolnośląskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, powiat zgorzelecki, na terenie którego funkcjonuje Elektrownia Turów, jest odpowiedzialny za 75 proc. emisji gazów i 34 proc. emisji pyłów w całym województwie dolnośląskim.

_ - Inwestycja ta jest więc bardzo potrzebna. Zwłaszcza, że przyczyni się do poprawy powietrza nie tylko dla Polaków, ale również Czechów i Niemców. Będzie to na pewno miało wpływ na wzajemne stosunki _ - uważa Kulaszka.

Jak powiedział prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Marek Mielczarek, to już kolejna tak duża inwestycja na Dolnym Śląsku współfinansowana przez fundusz.

_ - W ciągu roku bierzemy udział w projektach związanych z ochroną powietrza o łącznej wartości około 1 mld zł. Dzięki temu żyjemy w czystszym otoczeniu i jesteśmy zdrowsi. Przekłada się to nie tylko na stan przyrody i krajobrazu, ale również na nowe miejsca pracy i rozwój gospodarki. Działania te stymulują również liczne ekoinnowacje _ - uważa Mielczarek.

PGE GiEK SA stara się również o dofinansowanie dla pozostałej części projektu tj. budowy instalacji odsiarczania spalin dla kolejnych bloków Elektrowni Turów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Budowa instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Turów to inwestycja, która jest częścią dużego programu inwestycyjnego PGE GiEK SA, mającego na celu dostosowanie instalacji wytwórczych spółki do coraz ostrzejszych wymogów środowiskowych wynikających z zapisów dyrektywy o emisjach przemysłowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta budowa może kosztować miliardy złotych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto.
Ograniczenie spalin i... 2 mln zgonów mniej Badania przeprowadzone przez WHO, które wykazały, że zanieczyszczenie powietrza powoduje w blisko 90 krajach zgon 2 mln ludzi.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)