Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emiraty wkupują się w Sony

Dubaj chce uniezależnić swoje dochody od rynku surowcowego. Postanowił zainwestować w nowe technologie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Państwowy inwestor finansowy Dubai International Capital (DIC) kupuje akcje japońskiego producenta elektroniki Sony. *

Nie podano konkretnej wysokości inwestycji. W lipcu DIC wykazywał zainteresowanie chęcią inwestycji 1,5 mld dolarów w jedno lub dwa japońskie przedsiębiorstwa, co oznaczałaby posiadanie trzech procent udziałów w koncernie.

"Z jednej strony restrukturyzacja w Sony robi dobre postępy, z drugiej strony ostatni pełen sukcesów debiut giełdowy finansowej spółki córki Sony udowadnia, że kierownictwo koncernu koncentruje się na efektywności rynku kapitałowego i tworzeniu wartości" - wyjaśniła DIC.

Japończycy postawili na koncentrację na produktach elektroniki użytkowej jak telewizory płaskie, kamery cyfrowe, konsole do gry. Sony znajduje się w tej chwili w ostatnim roku trzyletniego programu restrukturyzacyjnego.

| Dubai International Capital (DIC) |
| --- |
| W imieniu władcy Emiratów i ich współinwestorów DIC zarządza kwotą około 13 mld dolarów (8,8 mld euro). Udział w Sony nabył Strategic Equities Fund, które w tym roku nabył również 3,12 procent w europejskim koncernie lotniczym EADS. Jak informował w maju ubiegłego roku prezes zarządu DIC, Sameer al-Ansari, Globalny Strategic Equities skupuje akcje 500 największych światowych koncernów notowanych na giełdzie, kiedy te, jego zdaniem, są wyceniane poniżej wartości. |

Dubaj, drugi co do wielkości szejkanat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, chce rozbudowywać swój portfel, aby zdywersyfikować źródła dochodu i uniezależnić się w większym stopniu od surowców i nieruchomości. W lipcu DIC oznajmił, że do połowy roku 2009 podniesie kapitał inwestycyjny do ponad 25 mld dolarów (16,8 mld euro).

W grudniu DIC organizuje konferencję inwestycyjną podczas której będą prowadzone rozmowy z czołowymi menadżerami azjatyckich koncernów na temat inwestycji w ich przedsiębiorstwa. Według informacji na stronie internetowej Dubai International jednym z mówców podczas konferencji ma być również Nobuyuki Idei, prezes rady nadzorczej Sony.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Inwestycje z Bliskiego Wschodu przyniósł również wzrost kursów akcji Sony. Przy zamknięciu odnotowano zwyżkę wysokości 4,6 procent przy 550 Jenach i tym samym największą wzrost kursu od miesiąca. Producent elektroniki zyskał również na podniesieniu oceny przez analityków. Rzecznik Sony Atsuo Omagari wykazał "zadowolenie" inwestycjami z Dubaju.

Tagi: dubaj, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz