Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Erupcja islandzkiego wulkanu kosztowała 5 mld dolarów

0
Podziel się:

Liczba lotów spadła o ponad połowę.

Erupcja islandzkiego wulkanu kosztowała 5 mld dolarów
(Ulrich Latzenhofer/CC/Flickr)

Koszty wstrzymania ruchu lotniczego związanego z oddziaływaniem pyłu wulkanicznego wyniosły 5 mld dolarów. Raport Oxford Economics wskazuje dalekosiężne skutki gospodarcze spowodowane wybuchem wulkanu.

Tak wynika z raportu przedstawionego podczas X Globalnego Szczytu Branży Turystycznej (Global Travel & Tourism Summit) zorganizowanego z inicjatywy Światowej Rady Podróży i Turystyki (World Travel and Tourism Council) w Pekinie.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Airbus przez Oxford Economics, wynika, że na niedawnym zamknięciu przestrzeni powietrznej stracili nie tylko pasażerowie, linie lotnicze i same miasta docelowe.

**Najwięcej straciły firmy w Europie: 2,6 mld dolarów. W obu Amerykach: 1 mld dolarów, Na Bliskim Wschodzie i w Afryce: 600 mln dolarów, w Azji: 500 mln dolarów.
W pierwszym tygodniu po wyrzuceniu wielkiej chmury pyłu przez wulkan Eyjafjallajokull, tymczasowe zamknięcie dużych obszarów europejskiej przestrzeni powietrznej przyniosło straty równe 4,7 mld dolarów.

Do 24 maja anulowano dodatkowo 5 tys. lotów, co powiększyło o 5 proc. straty poniesione przez gospodarki na całym świecie.

Raport wskazuje , że w ciągu siedmiu dni między 15 a 21 kwietnia w europejskiej przestrzeni powietrznej odbyło się ponad 100 tys. mniej lotów niż w poprzednim tygodniu, co oznacza spadek o 53 proc. Straty lotnictwa netto wyniosły po uwzględnieniu odroczonych podróży 2,2 mld dolarów.

Straty poniesione w wyniku spadku ruchu turystycznego wyniosły po uwzględnieniu kwot wydanych przez pasażerów zatrzymanych w miejscowościach docelowych 1,6 mld dolarów.

Ponieważ skutki wybuchu odczuło 7 mln pasażerów i cały międzynarodowy ruch lotniczy, w tym regionalny ruch w Europie, konsekwencje gospodarcze dotknęły cały świat.

Biznes lotniczy jednym z największych na świecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)