Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
decyzje uokik
27.10.2011 11:59

Eurocash przejmie spółki Emperia Holding

Eurocash będzie mógł przejąc osiem spółek z Emperia holding, jeśli sprzeda 12 hurtowni - postanowił UOKiK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bowie15/Dreamstime)

Eurocash może przejąć osiem spółek *należących do grupy kapitałowej Emperia Holding - prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydała zgodę. Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem, że przejmująca spółka sprzeda 12 hurtowni.*

Do UOKiK trafił wniosek Eurocash dotyczący zamiaru przejęcia ośmiu spółek należących do grupy kapitałowej, na czele której stoi Emperia Holding_ . _Są to: Tradis, Detal Koncept, Euro Sklep, Partnerski Serwis Detaliczny, Lewiatan Zachód, Lewiatan Północ, Drogerie Koliber i Lewiatan Opole.

Analiza przeprowadzona przez Urząd wykazała, że planowana transakcja doprowadziłaby do naruszenia konkurencji na 20 lokalnych rynkach hurtowej sprzedaży produktów FMCG poprzez hurtownie niewyspecjalizowane. Urząd uznał jednak, że możliwe będzie nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie zniweluje antykonkurencyjne skutki transakcji.

Eurocash będzie musiał w ciągu 12 miesięcy od dnia zrealizowania transakcji wyzbyć się wszelkich praw do 12 hurtowni w: Białej Podlaskiej, Brodnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Kopytowie, Kraśniku, Łomży, Ostrowcu Świętokrzyskim, Płocku, Płońsku, Rykach, Suwałkach i Zamościu.

- _ S __ przedaż będzie mogła nastąpić na rzecz niezależnego inwestora spoza grupy Eurocash. Musi on również gwarantować prowadzenie takiej samej działalności handlowej, jak sprzedawane hurtownie - w przeciwnym razie nie zostanie zaakceptowany przez Urząd _ – wyjaśnia Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK .

Decyzja w sprawie Eurocash jest trzecią w tym roku (ze 128 rozstrzygnięć z zakresu kontroli koncentracji) zgodą warunkową wydaną przez UOKiK. Dwukrotnie Urząd wydał zakaz koncentracji. Decyzja zezwalająca na dokonanie koncentracji wygasa, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od jej wydania.

Eurocash zajmuje się hurtową sprzedażą produktów FMCG (ang. _ Fast Moving Consumer Goods _ - produktów szybko zbywalnych, głównie codziennego użytku). Ma ponad 130 hurtowni na terenie całego kraju. Stoi również na czele grupy kapitałowej, której spółki m.in. prowadzą hurtową sprzedaży wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych oraz zarządzają siecią sklepów m.in. _ Delikatesy Centrum i Abc Sklepy po sąsiedzku _.

Przejmowani przedsiębiorcy należą do grupy kapitałowej_ _Emperia Holding. Największym z nich jest Tradis, który prowadzi m.in. hurtową sprzedaż produktów codziennego użytku, za pośrednictwem około 60 hurtowni. Pozostałe spółki zajmują się detalicznym handlem FMCG - przez własne sklepy oraz zarządzając franczyzowymi i partnerskimi sieciami, takimi m.in. jak _ Lewiatan _, _ Groszek _ oraz _ Drogerie Koliber _.

Podstawą zgłoszenia do UOKiK była umowa pomiędzy Eurocash i Emperia, podpisana w grudniu 2010 r. Z informacji przekazanych do Urzędu wynika, że transakcja wynika ze strategii rozwoju Eurocash, która zakłada rozwój sieci punktów sprzedaży. Ma to pozwolić na skuteczniejsze konkurowanie z sieciami detalicznymi oraz na rynku hurtowego handlu.

Więcej o Eurocash znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t20718.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/eurocash;kupi;od;emperii;spolki;dystrybucyjne,102,0,747366.html) Eurocash kupi od Emperii spółki dystrybucyjne Eurocash podpisał z Emperią umowę inwestycyjną, na mocy której kupi od Emperii udziały w spółkach dystrybucyjnych, których wartość bazowa wynosi prawie 926 mln zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t149008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/eurocash;prezentuje;wyniki,125,0,891773.html) Eurocash prezentuje wyniki Skonsolidowany zysk netto Eurocash w drugim kwartale 2011 roku wzrósł rok do roku o 5,4 proc. i wyniósł 35,3 mln zł
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t29350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zysk;eurocash;gorszy;od;oczekiwan,158,0,829854.html) Zysk Eurocash gorszy od oczekiwań Zysk netto Eurocash, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w I kwartale 2011 roku wyniósł 8,78 mln zł wobec 13,48 mln zł przed rokiem
Tagi: decyzje uokik, eurocash, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz