Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejska recesja w komórkach

0
Podziel się:

Gdyby nie rynki wschodzące producenci telefonów mogliby mówić o poważnych kłopotach.

Europejska recesja w komórkach
(PAP/EPA)

Niepewna sytuacja w europejskiej gospodarce odbiła się na sprzedaży telefonów komórkowych. Jak wynika z badań konsumenckich Europejczycy są znacznie mniej skłonni dokupowania najdroższych modeli.

Jak wynika z badań firmy Gartner sprzedaż telefonów w Europie Zachodniej spadła w I kwartale 20908 roku o 16 proc. Spadek odnotowano po raz pierwszy od siedmiu lat.

Producenci nie mają jednak póki co wielkich powodów do zmartwień, bo bardzo dynamicznie rośnie sprzedaż w krajach rozwijających się. W efekcie globalna sprzedaż telefonów wciąż się zwiększa.

Za sprawą popytu w takich krajach jak Indie i Chiny na całym świecie w I kwartale 2008 roku sprzedaż telefonów była wyższa o 13 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W sumie na rynkach wschodzących sprzedano ponad 60 proc. wszystkich telefonów.

W Europie najlepiej radziła sobie Nokia. Ale takie firmy jak Sony Ericsson czy Motorola wciąż muszą walczyć o utrzymanie swojej pozycji.

Gartner spodziewa się jednak, że w drugiej połowie roku sprzedaż w Europe pójdzie w górę m.in. za sprawą wprowadzenia na rynek nowych modeli. Jednak firma spodziewa się, że w skali całego roku nie odnotujemy znaczącego - o ile w ogóle taki się pojawi - wzrostu sprzedaży.

Na całym świecie sprzedaż komórek może być wyższa o od 10 do 15 procent.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)