Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosyjska ropa
19.04.2012 06:42

ExxonMobil z Rosnieftem będą wydobywać ropę

Eksploatacja z dna Morza Karskiego w Arktyce ruszy prawdopodobnie w 2027 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Strocchi/CC/Flickr)

Rosyjski wicepremier Igor Sieczin podkreślił polityczne znaczenie sojuszu koncernu ExxonMobil z rosyjskim Rosnieftem w wydobyciu ropy naftowej. Powiedział, że jej eksploatacja z dna Morza Karskiego w Arktyce ruszy prawdopodobnie w 2027 r.

Na konferencji prasowej w Nowym Jorku, połączonej z wideo-prezentacją umowy, Sieczin oświadczył, że sojusz Exxon-Rosnieft oznacza, iż _ nadszedł czas, aby stosunki Rosja-USA wznieść do wyższego poziomu praktycznych i realnych projektów _.

Wicepremier poinformował, że pierwsze odwierty na Morzu Karskim nastąpią w latach 2014-2015, a na pełną skalę rozpoczną się prawdopodobnie w latach 2016-2017. Wydobycie ropy zacznie się - jak się szacuje - około 2027 r.

Sieczin powiedział również, że opłaty podatkowe za eksploatację złóż pod Morzem Karskim wyniosą 5 procent, a pod Morzem Czarnym - gdzie obie firmy także planują współpracę - 10 procent.

Umowa przewiduje, że działając razem ExxonMobil i Rosnieft będą także eksploatować ropę i gaz ziemny z łupków w USA i Kanadzie - w Teksasie, w kanadyjskiej prowincji Alberta i w podmorskich złożach w Zatoce Meksykańskiej.

Strona rosyjska nie wyklucza - dodał Sieczin - że w spółkę z Rosnieftem mogą wejść jeszcze inne firmy poza Exxonem.

Czytaj więcej w Money.pl
Biznes za setki miliardów. Szukają wspólników Rosyjski, państwowy gigant naftowy, szuka chętnych do wspólnej eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu.
Przez nich będziemy spalać więcej węgla Zużycie węgla rośnie tak szybko, że po 2025 r. surowiec ten może stać się ważniejszym źródłem energii niż ropa naftowa.
Tankowanie znów zdrożeje. Ropa ma iść w górę Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego ropa będzie naftowa z powodu rosnącego popytu i możliwych zakłóceń w dostawach surowca.
Obama da miliardy dolarów na walkę o tańsze paliwo _ - Koniec ze spekulacjami na rynku ropy naftowej! _ - zapowiedział prezydent USA. Ceny spadną?
Tagi: rosyjska ropa, ropa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz