Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fabryka łożysk w Kraśniku sprzedana Chińczykom

Chińczycy kupili 89,15 proc. akcji Kraśnika. Właścicielem spółki przejmującej fabrykę na Lubelszczyźnie jest Tri-Ring Group.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.shock - Fotolia.com)

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę z chińską firmą Xiangyang Automobile Bearing o sprzedaży Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik. To jedna z największych inwestycji chińskich w naszym kraju. Inwestor deklaruje, że chce zwiększać produkcję.

Chińczycy kupili 89,15 proc. akcji Kraśnika. Właścicielem spółki przejmującej fabrykę na Lubelszczyźnie jest Tri-Ring Group, lider chińskiego sektora maszynowego i samochodowego, plasujący się w gronie 500 największych przedsiębiorstw Państwa Środka.

_ W 2009 r., 2010 r. fabryka (w Kraśniku - PAP) musiała radykalnie obniżyć swoją aktywność ze względu na kryzys w branży motoryzacyjnej i stała na progu bankructwa. Ingerencja państwa poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu i rozumne aplikowanie pomocy publicznej z dobrym planem restrukturyzacyjnym zaowocowało tym, że partner branżowy ma świadomość tej inwestycji _ - mówił dziennikarzom uczestniczący w ceremonii podpisania umowy minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Szef Agencji Rozwoju Przemysłu, która pozyskała inwestora z Chin, Wojciech Dąbrowski uważa, że chiński podmiot będzie bardzo istotnym zapleczem dla rozwoju Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Fabryka ma zwiększyć swoją produkcję, jednak póki co nie jest jasne, czy zwiększy się w niej również zatrudnienie.

Dzięki przejęciu podmiotu z Polski Chińczycy będą mogli łatwiej sprzedawać swoje produkty, nie tylko te z Kraśnika, na rynkach europejskich. Oficjalnie nie podano kwoty umowy, ponieważ chińska spółka jest notowana na giełdzie i wszelkie informacje, które jej dotyczą muszą mieć formę komunikatów giełdowych. Agencja Reutera podawała w zeszłym tygodniu, że przejęcie będzie kosztowało ok. 300 mln zł.

_ Póki co nie podajemy kwoty, ale jest to ogromna inwestycja o wielkich perspektywach, stawiająca przed Fabryką Łożysk Tocznych duże perspektywy rozwoju i istotnego zwiększenia sprzedaży. Myślę, że nawet możemy mówić o podwojeniu sprzedaży w krótkim okresie czasu. To może być wielki impuls dla Kraśnika, dla Lubelszczyzny _ - podkreślił Dąbrowski.

Dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w Tri-Ring Group Ji Rui mówił dziennikarzom, że niewykluczone jest zwiększanie zatrudnienia w Kraśniku. _ Mamy nadzieję na zwiększenie produkcji, będziemy podejmować działania, by się tak stało _ - oświadczył.

Związkowcy z Kraśnika mają jednak pretensje do strony rządowej, że w umowie z Chińczykami nie zawarto gwarancji zatrudnienia dla załogi. _ Sprzedali fabrykę jak worek kartofli, bez żądnych gwarancji dla pracowników _ - powiedział PAP szef Solidarności w spółce Ryszard Bodziuch. Zaznaczył jednak, że strona chińska ma dobrą wolę i chce rozmawiać na temat pakietu zatrudnienia.

Szef ARP odrzuca jednak te zarzuty podkreślając, że nie można zawierać w umowach takich jak ta gwarancji zatrudnienia, ponieważ mógłby to być zakwestionowane przez Komisję Europejską, jako pomoc publiczna.

Kraśnik jest jednym z największych w Europie producentów łożysk stożkowych, kulkowych, walcowych i wielkogabarytowych. W 2010 r. ARP udzieliła spółce 12,5 mln zł kredytu ratunkowego, a następnie wdrażany był plan restrukturyzacyjny, którego celem było uzyskanie trwałej rentowności. W ramach restrukturyzacji Agencja Rozwoju Przemysłu dokonała m.in. podwyższenia kapitału zakładowego spółki o kwotę 20 mln zł. W 2012 r. przychody fabryki wyniosły 265 mln zł, zysk 2,6 mln., a zatrudnienie wynosiło ponad 1,9 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawie miliard złotych do podziału. Sprawdź 850 mln zł będzie wynosił budżet konkursu na dofinansowanie nowych inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym, ogłoszonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Tam jest najwięcej miliarderów. USA straciły Najbogatszy Azjata pochodzi z Hongkongu.
Chińczycy najoszczędniejszym narodem świata Każdy obywatel tego kraju przeciętnie oszczędza 52 proc. swoich dochodów.
Tagi: inwestycje zagraniczne w polsce, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, gospodarka polska, z rynku
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz