Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Facebook reklamuje nielegalnie?

Czy zgodne z prawem jest podglądanie zakupów znajomych i dostosowywanie do tego treści reklam? Są wątpliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(facebook.com)

Część prawników zastanawia się, czy mechanizm reklamowy wprowadzony ostatnio przez Facebook nie jest przypadkiem nielegalny.

Mowa tutaj o technologii, która powoduje, że gdy ktoś z listy naszych znajomych dokonuje zakupu, to my jesteśmy informowani o tym i kupiony przedmiot jest nam polecany.

Tymczasem prawo stanu Nowy Jork stanowi, że każda osoba, której zdjęcie, portret, nazwisko czy głos zostały użyte bez jej zgody w reklamie, może domagać się odszkodowania. Co więcej, takie działanie ze strony twórcy reklamy jest uważane za przestępstwo.

Profesor William McGeveran z University of Minnesota Law School twierdzi, że nowy mechanizm Facebooka łamie powyższe przepisy.

Sprawa stała się głośna po tym, jak 13 000 użytkowników tego serwisu społecznościowego podpisało się pod protestem w sprawie reklam. Co prawda Facebook daje każdemu możliwość wyboru, czy chcą, by znajomi wiedzieli, co kupują, jednak protestujący twierdzą, że bardzo łatwo tutaj o pomyłkę.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Wspiera ich McGeveran, przypominając, iż prawo mówi o ,,pisemnej zgodzie" na wykorzystanie wizerunku lub głosu.

Na zarzuty odpowiedział Chris Kelly z Facebooka. Jego zdaniem profesor McGeveran źle nadinterpretuje przepisy, gdyż nie można ich zastosować w tym wypadku.

Mechanizm Facebooka nie jest bowiem, jak twierdzi Kelly, reklamą, a jedynie informacją o działaniach podjętych przez użytkowników. Tym bardziej, że użytkownicy ci, dokonując zakupu i zgadzając się na rozpowszechnienie informacji o tym, wyrazili de facto zgodę na skojarzenie ich z daną marką.

Tagi: facebook, business news, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz