Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Facebook ujawnia: Polskie władze też chciały informacji o użytkownikach

0
Podziel się:

Do serwisu społecznościowego wysłanych zostało 233 zapytań o ujawnienie danych dotyczących 158 kont. Kto je wysłał?

Facebook ujawnia: Polskie władze też chciały informacji o użytkownikach
(PAP/DPA)
bEEqEPxN

Aż 233 żądania zostały wysłane do serwisu społecznościowego Facebook z prośbą o ujawnienie danych dotyczących 158 kont. Jednak tylko 9 procent z tych nakazów zostało rozpatrzonych pozytywnie - wynika z raportu opublikowanego właśnie przez Facebook._ _

_ Globalny raport dotyczący nakazów od instytucji państwowych _ - został opublikowany na stronie https://www.facebook.com/about/government_requests. W raporcie podano liczbę nakazów ujawnienia danych użytkowników serwisu społecznościowego Facebook, otrzymanych w sześciu miesiącach 2013 roku (do 30 czerwca) w poszczególnych krajach.

Nakazy, które trafiły do Facebooka, dotyczyły ujawnienia podstawowych danych użytkowników, takich jak imię i nazwisko, czas korzystania z serwisu a także adresów IP oraz zawartości kont użytkowników. W dokumencie znalazły się dane z ponad 70 krajów, które wydały przeszło 25 tys. nakazów dotyczących ujawnienia 37,9 tys. kont użytkowników Facebooka.

bEEqEPxP

Najczęściej o dane użytkowników prosiły Stany Zjednoczone. Jednak w wypadku USA w raporcie nie podano szczegółowych informacji dotyczących liczby nakazów i liczby ujawnionych danych użytkowników tylko ich zakres. I tak amerykańskie władze wysłały do Facebooku od 11 tys. do 12 tys. zapytań; jak wynika z raportu serwis w 79 proc. przypadkach ujawnił dane swoich użytkowników.

Sposób przedstawienia sytuacji w Stanach Zjednoczonych administracja serwisu tłumaczy następująco: _ w raporcie uwzględniliśmy liczby dotyczące nakazów odnoszących się do spraw karnych i bezpieczeństwa narodowego w maksymalnym zakresie dozwolonym przez prawo _. Facebook zapewnia jednak, że cały czas stara się uzyskać zgodę od instytucji państwowych Stanów Zjednoczonych na publikacje konkretnych liczb i rodzaju nakazów związanych ze sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego.

Inne kraje, które najczęściej zwracały się do Facebooka o dane użytkowników to: Indie prosiły 3245 razy o dane użytkowników, serwis zrealizował połowę tych próśb; władze Wielkiej Brytanii prosiły 1975 razy, z czego 68 proc. próśb zostało zrealizowanych; władze Niemiec wystosowały 1886 zapytań na co w 37 proc. serwis odpowiedział pozytywnie. Władze Włoch wystąpiły 1705 z prośbami, z których serwis zrealizował pozytywnie 53 proc., z kolei francuskie władze prosiły 1547 razy o dane użytkowników Facebooka - na 39 proc. zapytań serwis odpowiedział pozytywnie.

Na stronie internetowej, na której opublikowano raport, Colin Stretch, radca prawny Facebooka zapewnił, że wszystkie nakazy są dokładnie analizowane i w razie stwierdzenia jakichkolwiek wątpliwości prawnych są odrzucane.

bEEqEPxV

Raport zawiera informacje o tym, jakie kraje zwracały się do Facebooka o udostępnienie danych jego użytkowników, o liczbie nakazów otrzymanych z konkretnych krajów, liczbie kont użytkowników, wymienionych w nakazach, a także podaje procent nakazów, na które, ze względu na zobowiązania prawne, serwis udzielił odpowiedzi ujawniając dane swoich użytkowników.

Facebook zaznaczył, że nakazy wysyłane przez władze państwowe związane są z prowadzonymi śledztwami i znaczna ich część dotyczy spraw karnych, takich jak napady rabunkowe lub porwania, ale część nakazów dotyczyła bezpieczeństwa narodowego, które rozumiane jest - jak zaznaczył Colin Stretch - _ w maksymalnym zakresie dozwolonym przez prawo _.

Facebook zapewnił, że będzie publikował regularnie takie raporty. Podobne raporty publikuje Google i Microsoft.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie służby też szpiegują nas w sieci? Rada Ministrów i Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie musiała się wytłumaczyć w tej sprawie.
Będzie debata o inwigilacji elektronicznej? W debacie miałyby paść odpowiedzi na pytania m.in. o to, czy polski rząd korzystał z programów PRISM oraz czy polskie służby współpracują z amerykańskimi?
Facebook wypłaci odszkodowania 614 tysiącom ludzi Facebook wykorzystał w tzw. sponsorowanych materiałach nazwiska i zdjęcia ok. 150 milionów swych użytkowników.
bEEqEPyq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)