Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fałszywki u podstaw afery w Renault?

0
Podziel się

Do tej pory nie znaleziono żadnych dowodów na winę trzech pracowników koncernu.

Fałszywki u podstaw afery w Renault?
(Alan_D/CC/Flickr)
bEhIxfbF

Do tej pory nie znaleziono żadnych dowodów na winę trzech pracowników koncernu Renault, którym zarzuca się szpiegostwo przemysłowe na rzecz obcego mocarstwa - twierdzi _ Le Figaro _. Według innych mediów, u podłoża afery leżą fałszywe oskarżenia personelu firmy.

Na początku stycznia gigant motoryzacyjny Renault usunął ze stanowisk trzech wysoko postawionych pracowników, w tym członka ścisłego kierownictwa firmy. Koncern podejrzewa ich o sprzedanie obcemu państwu poufnych informacji na temat flagowego projektu koncernu, dotyczącego przyszłych modeli samochodów elektrycznych.

Media wspominały, że za domniemanym szpiegostwem mogły stać Chiny, czemu Pekin stanowczo zaprzeczał. Jak podkreśla w poniedziałek _ Le Figaro _, prowadzone na polecenie prokuratury śledztwo nie potwierdziło dotychczas w żadnym stopniu stawianych zarzutów. _ _

bEhIxfbH

_ Podczas gdy oskarżeni bronią swojej niewinności, a Renault nie dostarczyło najmniejszego dowodu ich winy, przybywa wątpliwości wokół zasadności oskarżeń _ - pisze gazeta.

Znaki zapytania dotyczą m.in. rzekomych kont bankowych w Szwajcarii i Liechtensteinie, które mieli posiadać - według kierownictwa firmy - zwolnieni pod zarzutem szpiegostwa pracownicy. _ Le Figaro _ podaje, że w najbliższych dniach organa śledcze mają orzec, czy rzeczywiście istniały takie konta i czy były one zasilane przez łapówki tajemniczych mocodawców.

Wcześniej tygodnik _ Le Canard Enchaine _ twierdził, że oskarżenia o posiadanie takiego konta w Zurychu przez jednego z podejrzanych są fałszywe. Inna francuska gazeta - _ Le Parisien _ - stawia hipotezę, że cała afera może być wynikiem wewnętrznych porachunków wewnątrz koncernu. Według dziennika, zajmujący się śledztwem francuski kontrwywiad, który skupiał się początkowo na _ śladzie chińskim _, teraz skłania się raczej ku _ tropowi wewnętrznemu _. _ Le Parisien _ przypuszcza, że autorem anonimowego listu do dyrekcji Renault, denuncjującego trójkę podejrzanych, był inny członek kierownictwa firmy, a jego motywem - zawiść lub zemsta.

Media zaznaczają, że cała afera bardzo szkodzi wizerunkowi największego producenta samochodów we Francji i wpływa fatalnie na atmosferę pracy w tym koncernie. W styczniu, zaraz po ujawnieniu przez media podejrzeń, francuskie władze podkreśliły, że nie oskarżają żadnego kraju o udział w aferze szpiegowskiej w Renault, twierdząc jednak, że koncern ten _ padł ofiarą wojny wywiadów gospodarczych _. Pekin oświadczył w odpowiedzi, że oskarżanie Chin o udział w aferze dotyczącej szpiegostwa przemysłowego w Renault jest _ bezpodstawne i nieodpowiedzialne _.

bEhIxfbN

Renault, w którym 15 procent udziałów ma państwo, chciałby stać się wkrótce, wspólnie ze swoim japońskim partnerem Nissanem, liderem sektora samochodów o napędzie elektrycznym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t40182.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/giganci;znad;sekwany;szybciej;oddaja;pomoc,155,0,675227.html) Giganci znad Sekwany szybciej oddają pomoc Renault i Peugeot oddały po miliardzie euro rządowej pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t87608.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/koncerny;motoryzacyjne;notuja;rekordowe;zyski,210,0,670418.html) Koncerny motoryzacyjne notują rekordowe zyski Dobre wyniki osiągnęli również amerykańscy producenci samochodów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t75486.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/koncerny;samochodowe;chca;zainwestowac;w;polsce;1;2;mld;euro,26,0,645146.html) Koncerny samochodowe chcą zainwestować w Polsce 1,2 mld euro Aż 25 projektów negocjuje z inwestorami Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
bEhIxfci
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)