Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Fatalne prognozy dla Gazpromu. Będą nowe konflikty?

0
Podziel się

Wpływy z eksportu gazu ziemnego mogą spaść o 25,6 mld dolarów.

Fatalne prognozy dla Gazpromu. Będą nowe konflikty?
(PAP/EPA)
bErotctN

W wyniku spadku cen ropy naftowej na świecie wpływy rosyjskiego Gazpromu z eksportu gazu ziemnego do Europy w 2009 roku mogą zmniejszyć się o 25,6 mld dolarów.

Tak wynika z prezentacji dla inwestorów, przygotowanej przez wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa. Niektóre dane z tego dokumentu publikują dzienniki _ Kommiersant _ i _ Niezawisimaja Gazieta _.

Z prezentacji wynika, że w 2008 roku monopolista wyeksportował na rynki europejskie 179 mld metrów sześciennych paliwa po średniej cenie 409 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jego przychody z tego tytułu wyniosły 73,2 mld dolarów.

bErotctP

W tym roku - przewiduje Gazprom - sprzedaż do Europy może zmniejszyć się do 170 mld metrów sześciennych przy średniej cenie 280 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W takiej sytuacji wpływy eksportowe koncernu spadną do 47,6 mld dolarów.

Miedwiediew nie wykluczył, że przychody eksportowe mogą być jeszcze mniejsze - 42 mld dolarów.

Tego gwałtownego spadku Gazpromowi nie zrekompensuje niewielki wzrost wpływów z dostaw gazu do krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - do 14,9 mld dolarów z 13,9 mld dolarów w 2008 roku.

Rosyjski monopolista prognozuje również, że wydobycie gazu ziemnego zmniejszy się w 2009 roku z 550 mld do 510 mld metrów sześciennych.
Eksperci przestrzegają, że gwałtowny spadek wpływów z eksportu gazu do Europy uderzy boleśnie w plany inwestycyjne Gazpromu, a to z kolei spowoduje dalszy spadek wydobycia paliwa i nowe problemy dla jego odbiorców.

bErotctV

_ Niezawisimaja Gazieta _ nie wyklucza nawet, że koncern będzie wywoływał sztuczne konflikty gazowe z odbiorcami lub krajami tranzytowymi, mające ukryć prawdziwe przyczyny zmniejszania dostaw w okresie szczytowego zapotrzebowania na surowiec.

Zdaniem cytowanego przez dziennik analityka Michaiła Krutichina, Gazprom będzie musiał zredukować środki na inwestycje w 2009 roku o 20-30 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

Miedwiediew zapowiedział, że mimo tak trudnej sytuacji finansowej w tym roku ruszy najdroższa inwestycja w historii monopolisty - budowa gazociągu South Stream, który przez Morze Czarne połączy Rosję z Europą Środkową i Południową z ominięciem Ukrainy. Według wiceszefa Gazpromu, rurociąg ten może kosztować nawet 24 mld euro.

bErotctW
bErotcuq
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)