Notowania

fiat
09.07.2010 16:17

Fiat w Tychach na pewno nie zredukuje zatrudnienia

Polska fabryka nie ucierpi na przeniesieniu produkcji pandy do Włoch.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fiatpress.pl)

Koncern zapewnia, że polska fabryka nie ucierpi na przeniesieniu produkcji pandy do Włoch.

_ - Absolutnie nie można powiedzieć, że ktoś nam coś zabiera, albo że produkcja jest przenoszona. Dotychczasowy model pandy nadal będzie powstawać w Tychach _ - mówi rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar.

W Tychach ruszy także produkcja nowej lancii ypsilon, kosztem (tylko nakłady poniesione i planowane w Polsce) ok. 1,4 mld zł.

Dziś kierownictwo włoskiego koncernu zawarło porozumienie z trzema związkami zawodowymi, którego efektem będzie rozpoczęcie produkcji nowej pandy w fabryce pod Neapolem.

Wcześniej załoga fabryki w referendum zgodziła się na takie warunki pracy, które zapewnią optymalne koszty i jakość produkcji we włoskim zakładzie.

Zakład w Tychach pozostanie największą fabryką Fiata w Europie i jedną z największych na świecie. Przedstawiciele włoskiego koncernu podkreślają, że to także jedna z najlepszych i najbardziej wydajnych fabryk.

Jak powiedział rzecznik, _ stara _ panda będzie nadal produkowana w Tychach - na pewno w przyszłym roku, a prawdopodobnie także w kolejnych latach - tak długo, jak będzie to miało uzasadnienie rynkowe. Dodatkowo (oprócz wytwarzanych w Tychach fiata 500, fiata 500 abarth i forda ka) wiosną 2011 r. rozpocznie się produkcja nowej lancii ypsilon.

_ - Proces inwestycyjny związany z uruchomieniem produkcji nowej lancii ypsilon jest już bardzo zaawansowany. Zakładamy roczną produkcję tego modelu rzędu około 100 tys. egzemplarzy, trudno więc mówić, że będzie to niszowy czy mało popularny model _ - podkreślił Cieślar.

Produkcja _ starej _ pandy w zeszłym roku wyniosła ok. 300 tys. sztuk Jak powiedział, optymalna zdolność produkcyjna tyskiej fabryki to ok. 500 tys. egzemplarzy rocznie, przy zatrudnieniu (jak obecnie) ok. 6,5 tys. osób. W ubiegłym, rekordowym, roku produkcja przekroczyła 600 tys. sztuk, był to jednak - w ocenie przedstawicieli fabryki - wyjątkowo dobry rok, co wiązało się m.in. z dopłatami do nowych samochodów, wprowadzonymi np. w Niemczech.

_ - Przy produkcji rzędu pół miliona egzemplarzy, jaką zakładamy na kolejne lata, nie ma planów redukcji załogi. Fabryka nadal będzie pracować na optymalnym poziomie _ - dodał rzecznik.

Tagi: fiat, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, aktualności, motoryzacja, pap, moto
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz