Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
24.03.2010 17:14

Fiat zainwestuje w fabrykę w Bielsku-Białej?

Według włoskich mediów koncern chce w Polsce produkować więcej silników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fiatpress.pl)

W fabryce w Bielsku-Białej Fiat chce produkować wszystkie silniki do swoich samochodów średnio i małolitrażowych - takie plany koncernu ujawniła gazeta _ La Repubblica _. Oznacza to, że Fiat zamierza zwiększyć rangę polskiego zakładu.

Koncern oświadczył w odpowiedzi, że strategiczny plan dla Fiata na lata 2010 - 2014 jest opracowywany, a wszelkie prasowe spekulacje, co zawiera, są przedwczesne i pozbawione podstaw.

Według rzymskiej gazety, pod znakiem zapytania stanęła przyszłość dwóch włoskich zakładów w Pratola Serra i Termoli, gdzie produkowane są silniki do niektórych modeli. Przyszłość ta jest niepewna - wyjaśnił dziennik - ponieważ koncern zamierza produkować w Polsce wszystkie nowe silniki dwucylindrowe do małych i średnich samochodów, do mocy 105 koni mechanicznych. Oznaczałoby to znaczny wzrost produkcji w naszym kraju.

Ponadto gazeta przypomniała, że turyński koncern planuje - po zamknięciu do końca przyszłego roku zakładu w Termini Imerese na Sycylii - przenieść stamtąd do Polski produkcję nowego modelu lancii Y. Jednocześnie z Polski do Włoch ma zostać wycofana produkcja pandy, czym zajmie się fabryka w Pomigliano d'Arco koło Neapolu. Ta zmiana, twierdzi dziennik, kosztować będzie Fiata 750 milionów euro.

Plany, które dyrektor generalny koncernu Sergio Marchionne ma oficjalnie zaprezentować 21 kwietnia, przewidują też zwolnienie 5 tysięcy pracowników we włoskich fabrykach, zredukowanie z 12 do ośmiu liczby wytwarzanych modeli oraz wzrost o 50 procent włoskiej produkcji - z 600 do 900 tys. aut rocznie. Wzrost ten to rezultat przeniesienia produkcji pandy do fabryki pod Neapolem - podkreśliła _ La Repubblica _.

W reakcji na prasowe doniesienia kierownictwo koncernu przypomniało, że plany do 2014 roku przedstawi oficjalnie dyrektor generalny Sergio Marchionne. On sam zaś oświadczył, że wywołanie obecnej dyskusji na temat zwolnienia pracowników jest próbą ataku na firmę, która ze wszystkich sił - jak przypomniał- stara się zachować _ równowagę społeczną _ i nikogo nie zwolniła w ostatnim czasie.

Tagi: włochy, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, aktualności, motoryzacja, pap, moto
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz