Notowania

fiat
07.12.2012 14:35

Fiata zmniejszy zatrudnienie w Tychach o 1,5 tys. osób

Redukcja zatrudnienia wynika z sytuacji rynkowej, ale także z zakończeniem produkcji w Tychach modelu Panda Classic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Fiat)

*Na początku przyszłego roku tyska fabryka Fiata zamierza zmniejszyć zatrudnienie mniej więcej o 1,5 tys. osób. Oznacza to zmniejszenie stanu załogi prawie o jedną trzecią - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do zakładu. *

Przedstawiciele Fiat Auto Poland (FAP) poinformowali o swoich propozycjach działające w fabryce związki zawodowe, a dzień wczoraj spotkali się w tej sprawie z reprezentantami lokalnych władz i instytucji, m.in. urzędów pracy.

Informację o planowanych zwolnieniach grupowych w fabryce potwierdził rzecznik FAP Bogusław Cieślar. - _ Negatywna sytuacja przekłada się na nadwyżkę zatrudnienia w liczbie około 1500 pracowników, co powoduje konieczność uruchomienia przez spółkę, począwszy od dzisiejszego spotkania, procedury zwolnień grupowych przewidzianej przez obowiązujące przepisy prawne _ - poinformował rzecznik.

Według rozmówców PAP Fiat zamierza zaproponować odchodzącym pracownikom specjalne odprawy sięgające równowartości półtorarocznej pensji. Szczegóły mają być negocjowane ze stroną społeczną. W pierwszej kolejności redukcje mogłyby być realizowane na zasadzie programu dobrowolnych odejść. Fabryka ma pracować na dwie zmiany, zamiast - jak dotąd - trzy.

Zmniejszenie zatrudnienia wynika z sytuacji rynkowej, ale wiąże się także z zakończeniem z końcem tego roku produkcji w Tychach modelu Panda Classic, który - obok fiata 500 - był wiodącym modelem fabryki. W przyszłym roku dzienna produkcja zakładu ma zmniejszyć się do około 1,1 tys. aut na dobę, co oznacza ponad 250 tys. egzemplarzy w ciągu całego roku, wobec poniżej 350 tys. w tym roku i ponad 467,7 tys. w roku 2011. W rekordowym roku 2009 produkcja przekroczyła 600 tys. aut.

Obecnie Fiat Auto Poland zatrudnia ponad 4,9 tys. osób, czego przeszło 4,6 tys. w fabryce w Tychach. Według źródeł związkowych, w ciągu minionych dwóch lat zatrudnienie zmniejszyło się mniej więcej o 1,6 tys. osób - w drodze nieprzedłużania umów z pracownikami czasowymi lub zwolnień w niewielkich grupach (poniżej 30 osób), by nie były to zwolnienia grupowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja Fiata jednak kiepska. Chcą ugody Chodzi m.in. o program dobrowolnych odejść oraz dodatkowe odprawy dla pracowników w razie zwolnień grupowych.
Co dalej z Fiatem? Produkcja drastycznie spada Prognozy nie są optymistyczne. Jedna z fabryk odnotowuje spadek produkcji aż o 25 procent.
Rekord w fabryce Fiata w Tychach Jubileuszowym samochodem był fiat 500C w kolorze czerwonym. Trafi on do Niemiec.
Tagi: fiat, tychy, business news, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, z rynku
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz