Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Financial Times: Program inwigilacji USA zagrożeniem dla globalnej sieci

0
Podziel się:

Czy rządy różnych państw zdecydują się na fragmentaryzację sieci w celu ochrony obywateli?

Financial Times: Program inwigilacji USA zagrożeniem dla globalnej sieci
(alphaspirit/iStockphoto)

Ujawnienie przed Edwarda Snowdena programu inwigilacji USA jest różnie oceniane. Jest jednak wspólne zagrożenie: ryzyko fragmentaryzacji internetu, odgrodzenia sieci przez poszczególne rządy w celu ochrony danych obywateli - pisze Financial Times.

Ujawnienie działalności Agencji Bezpieczeństwa Narodowego wywołało debatę na całym świecie. Niektórzy widzieli w działaniach tajnych służb powód do alarmu wobec oznak gromadzenia przez agencję wielkich ilości danych o obywatelach innych krajów. Inni z kolei zwracali uwagę, że przecieki osłabiły amerykańskie służby wywiadowcze, podkopując ich wysiłki antyterrorystyczne - zwraca uwagę dziennik.

Podkreśla, że niezależnie od zajmowanego stanowiska wszystkich powinno jednoczyć ryzyko _ bałkanizacji _ internetu. Oznacza ono, że _ rządy na całym świecie odpowiedzą odgrodzeniem własnych sieci w celu ochrony własnych obywateli i ograniczenia potencjału NSA, jeśli chodzi o inwigilację _ - wyjaśnia _ FT _ w artykule redakcyjnym.

Według jego autorów już jest kilka oznak wskazujących, że kraje idą w tym właśnie kierunku. _ - Po doniesieniach, że USA szpiegowały e-maile brazylijskiej prezydent Dilmy Rousseff, jej rząd ogłosił plany rozwijania własnej technologii sieci, a nawet stworzenia własnej bezpiecznej usługi poczty internetowej _ - pisze dziennik. Przypomina też, że unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier sugerował, że Europa powinna rozwinąć własną _ europejską chmurę danych _, niezależną od amerykańskiego nadzoru.

Tymczasem światowa sieć jest _ najbardziej otwartą platformą komunikacyjną na planecie _, a także napędem światowej gospodarki - komentuje dziennik. Zwraca uwagę, że fragmentaryzacja sieci byłaby także _ politycznym podarkiem dla krajów autorytarnych, jak Chiny i Rosja, które prowadzą zamknięte narodowe systemy intranetowe w celu ograniczenia przepływu informacji _.

_ FT _ podsumowuje, że administracja prezydenta Baracka Obamy powinna powstrzymać ten proces, dając zachodnim rządom gwarancje, że NSA w swojej działalności będzie bardziej przejrzysta. _ - NSA jest obecnie w stanie monitorować ruch internetowy, ponieważ odbywa się to za pośrednictwem amerykańskich serwerów. USA muszą zagwarantować, że będą obowiązywać jakieś ograniczenia _ - dodaje _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)