Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
allen stanford
14.06.2012 22:58

Finansista Allen Stanford skazany na 110 lat więzienia

Prokuratorzy domagali się dla Stanforda 230 lat więzienia, a jego obrońcy wnioskowali najwyżej o 41 miesięcy więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Amerykański finansista Allen Stanford, założyciel i szef nieistniejącej już firmy Stanford Financial Group, który oszukał 30 tysięcy ludzi z ponad stu krajów na całym świecie, został skazany przez sąd w Houston na 110 lat więzienia. *

62-letni dzisiaj Stanford wykorzystywał tzw. schemat Ponziego, czyli mechanizm finansowy polegający na spłacaniu inwestorów z pieniędzy wpłacanych przez kolejnych inwestorów.

Stanford, nazywany bywa _ małym Madoffem _, ponieważ dopuścił się sprzeniewierzeń porównywalnych z oszustwami Bernarda Madoffa, skazanego na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej, uznanej za największe tego typu przestępstwo w historii USA.

Proces Stanforda rozpoczął się w 2009 r. W marcu ława przysięgłych uznała go za winnego zdefraudowania 7 mld dol., prania brudnych pieniędzy oraz utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Wcześniej amerykańska komisja papierów wartościowych (Securities and Exchange Commission) oskarżyła go o defraudację i złamanie licznych przepisów dotyczących inwestycji i papierów wartościowych w ramach _ kolosalnego sprzeniewierzenia _, w którym certyfikaty depozytowe opiewały na ponad siedem mld dol.

Wypowiadając się przed ogłoszeniem wyroku, Stanford odrzucił oskarżenia o zdefraudowanie pieniędzy, twierdząc, że stał się kozłem ofiarnym. Zarzucił amerykańskiemu rządowi zrujnowanie jego firmy.

Prokuratorzy domagali się dla Stanforda 230 lat więzienia, a jego obrońcy wnioskowali najwyżej o 41 miesięcy więzienia; miałby wtedy do odsiedzenie jeszcze kilka miesięcy, gdyż został aresztowany w czerwcu 2009 roku.

Stanford był uważany za jednego z najbogatszych ludzi w USA, z majątkiem szacowanym na 2 mld dolarów. Jego finansowe królestwo rozciągało się od USA do Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Po aresztowaniu państwo przejęło jego aktywa, w rezultacie finansista był zmuszony korzystać z usług wyznaczonych przez sąd adwokatów.

Czytaj więcej w Money.pl
Allen Stanford zniknął. Drugiego Madoffa szukało pół świata Teksański milioner oskarżony o wyłudzenie 8 miliardów dolarów zmyślał plany biznesowe.
Finansista oszukiwał na miliardy dolarów Amerykański finansista Allen Stanford, szef Stanford Financial Group, oszukał 30 tysięcy inwestorów na całym świecie.
Słynny oszust finansowy chciał się zabić Żona skazanego na 150 lat więzienia za największą w historii malwersację finansową milionera ujawniła sprawę w wywiadzie dla telewizji CBS.
Tagi: allen stanford, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz