Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Finlandia: inwestycje światowych potentatów internetowych

0
Podziel się

Amerykański koncern rozbuduje centrum danych w miejscowości Hamina w południowo-wschodniej Finlandii. Inwestycje zapowiedzieli też inni.

Finlandia: inwestycje światowych potentatów internetowych
(brionv/cc/Flickr)
bErHlERN

Amerykański koncern Google zainwestuje 450 mln euro w rozwój centrum danych w miejscowości Hamina w południowo-wschodniej Finlandii. W tym kraju podobne ośrodki stworzą także amerykański Microsoft oraz rosyjski Yandex.

_ - Popyt na usługi Google i YouTube zmusza nas do inwestycji w nowe centra danych w Europie _ - podkreśla menedżer Google'a na Finlandię Anni Ronkainen.

Google, obecny w Finlandii od 2011 roku, dotychczas wydał 350 mln euro na budowę serwerowni w dawnym zakładzie papierniczym Hamina. W centrum pracuje już 125 inżynierów. Zainwestowanie kolejnych 450 mln euro ma przełożyć się na 800 miejsc pracy. Na razie nie wiadomo, ile z nich będzie stałych.

bErHlERP

Wybór starej papierni w miejscowości Hamina nie był przypadkowy. Według Google'a Hamina to _ jedno z najbardziej nowoczesnych i wydajnych energetycznie centrów danych w świecie, wykorzystujących do chłodzenia wodę z Morza Bałtyckiego _.

Od 2015 roku zakład ma być zasilany także przez energię wiatrową. We wrześniu o planach budowy własnych hal z serwerami w Finlandii o wartości 190 mln euro poinformował amerykański koncern Microsoft. Ośrodek powstanie na północy w kraju, w Oulu lub Kajaani. Trwają uzgodnienia z władzami lokalnymi.

Wiosną tego roku budowę centrum danych ogłosił rosyjski odpowiednik Google'a Yandex. Rosyjska firma podkreśliła wówczas, że o wyborze miejscowości Mantsala w południowo-wschodniej Finlandii zdecydowała _ dobra infrastruktura oraz konkurencyjne ceny energii _.

Inwestycje światowych koncernów z branży IT mają poparcie fińskiego rządu. _ Decyzja Google'a (o wyborze Finlandii) jest dla nas ważna. Potrzebujemy więcej inwestycji bezpośrednich, aby wzmocnić naszą gospodarkę, zapewnić jej wzrost i zatrudnienie _ - powiedział premier Finlandii Jyrki Katainen.

bErHlERV

Finlandia musi jednak liczyć się z konkurencją sąsiedniej Szwecji, oferującej podobne warunki klimatyczne.

Amerykański koncern Facebook otworzył w czerwcu w Lulei na północy Szwecji pierwsze poza Stanami Zjednoczonymi centrum danych. Hala ma powierzchnię 30 tys. metrów kwadratowych i może pomieścić 10 tys. serwerów. Do 2014 roku w szwedzkim mieście mają powstać jeszcze dwie kolejne hale dla serwerów Facebooka.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m246146.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/finlandia;msz;potezny;atak;hakerski;zapewne;agentow;obcego;wywiadu,45,0,1412909.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To Chiny lub Rosja zaatakowały Finlandię?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m199256.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/google;ogranicza;monopolistyczne;praktyki,209,0,1410513.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Google może zapłacić nawet 3,8 mld dol kary
    • [ ( http://static1.platine.pl/i/art/128/255872_mhp.jpg ) ] (http://platine.pl/bill-gates-zarobil-miliardy-bo-przewidzial-przyszlosc-0-1409080.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bill Gates przewiduje przyszłość?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m203213.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wzrosty;na;wall;street;analitykow;zaskoczyl;microsoft,134,0,1409158.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wzrosty na Wall Street. Analityków zaskoczył Microsoft
bErHlESq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)