Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska żywność
11.02.2014 19:07

Firma produkująca masło przed sądem

Oskarżonym w tej sprawie jest prezes grudziądzkiej firmy, gdyż w opinii prokuratury skala wykrytych nieprawidłowości jest zbyt duża, by kierownictwo firmy mogło nic o tym nie wiedzieć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Akt oskarżenia przeciw firmie Masmal Dairy, której zarzucono produkowanie masła i serów niezgodnie z normami, wpłynął do sądu w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Pracownicy firmy odpowiadają już w procesie dot. podobnej sprawy, toczącym się od trzech lat.

_ - Akt oskarżenia dotyczy masła i serów wyprodukowanych przez firmę z Grudziądza w okresie od stycznia do października 2013 roku. Zakwestionowane wyroby wykryli kontrolerzy m.in. w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim _ - poinformował Janusz Borucki z Prokuratury Rejonowej w Świeciu nad Wisłą, która prowadziła śledztwo w tej sprawie.

Pobrane przez kontrolerów próbki wyrobów Masmalu trafiły do specjalistycznego laboratorium w Olsztynie. Na podstawie wyników badań zakwestionowano jakość 21 partii masła i ośmiu sera.

_ - W przypadku masła normy jasno precyzują, co i w jakiej ilości może zawierać wyrób oznaczany tym określeniem. Tymczasem w zakwestionowanych partiach "masła" z Masmalu było m.in. zbyt dużo wody, tłuszcze roślinne czy nawet niedozwolone w tego rodzaju wyrobie sterole roślinne _ - dodał prokurator Borucki.

Oskarżonym w tej sprawie jest prezes grudziądzkiej firmy, gdyż w opinii prokuratury skala wykrytych nieprawidłowości jest zbyt duża, by kierownictwo firmy mogło nic o tym nie wiedzieć.

Według informacji przekazanych przez prokuraturę, w dokumentach sprzedaży natrafiano także na klauzule, w których producent z góry zobowiązywał się do pokrycia kar administracyjnych w przypadku kłopotów sprzedawców z jakością towaru, a cena zbytu była niewspółmiernie niska do średnich stawek na rynku.

Oskarżonemu w tej sprawie Szymonowi R. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku pozbawienia wolności. Policja i prokuratura zgromadziły w tej sprawie obszerny materiał dowodowy: zasadnicze akta sprawy zawarto w dziewięciu tomach, ale uzupełniono je wielotomowymi załącznikami. Producent z Grudziądza odmawia komentarzy w sprawie ustaleń śledztwa i procesu.

Od 2010 roku toczy się przed sądem podobna sprawa dotycząca wyrobów Masmalu. Proces dotyczy jednak pojedynczego zarzutu, a oskarżonymi są szefowie produkcji firmy. Dotąd sprawa nie doczekała się jednak prawomocnego rozstrzygnięcia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakaz GMO Uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy są w Meksyku oficjalnie zakazane. Sąd wydał decyzję nie tylko w stosunku do upraw komercyjnych, ale także w zakresie upraw testowych. To ulga dla protestujących, którzy walczyli o ten zakaz przez wiele lat. Temat upraw modyfikowanej genetycznie kukurydzy wywołał ogromne kontrowersje. Początkowo zmodyfikowane nasiona postrzegano przez pryzmat rolniczego sukcesu. Pole, na ...
Mariusz T. objęty ochroną policji Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że władze są dobrze przygotowane do wyjścia T. na wolność. Jak będzie ono przebiegało?
10 lat więzienia dla byłego żołnierza spec sił Jorge Sosa brał udział w masakrze mieszkańców wioski Dos Erres w 1982 roku.
Tagi: polska żywność, masmal dairy, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz