Notowania

it
28.06.2014 07:13

Firmy informatyczne w Polsce. Jest raport za 2013 rok

Przychody firm IT działających w Polsce wzrosły w 2013 roku o 17 procent i wyniosły 50,5 miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Przychody firm IT działających w Polsce wzrosły w 2013 roku o 17 procent i wyniosły 50,5 miliarda złotych - wynika z raportu dotyczącego największych firm sektora teleinformatycznego Computerworld TOP 200.

Raport przygotowano na podstawie ankiety wśród firm, których przychody ze sprzedaży produktów i usług teleinformatycznych wynoszą minimum 1 mln zł rocznie. W tegorocznym zestawieniu takich firm jest 302 (w 2012 było 271). Ich łączne przychody sięgnęły 50,5 mld zł i były wyższe o 17 proc. w porównaniu do ubiegłorocznego raportu (43,6 mld zł). Dwie firmy (ABC Data z przychodem 4,47 mld. zł i Action - 4,38 mld zł) przekroczyły granicę 4 mld zł przychodów rocznie.

Największym rynkiem zbytu dla dostawców IT w naszym kraju pozostaje administracja publiczna. Sprzedaż do tego sektora usług i produktów teleinformatycznych wyniosła w 2013 roku 2,58 mld zł, a w 2012 roku 2 mld zł.

Drugim w kolejności największym sektorem odbiorców IT była telekomunikacja, do której firmy z branży IT sprzedały rozwiązania za 2,58 mld zł. Kolejni najwięksi odbiorcy rozwiązań teleinformatycznych to małe i średnie przedsiębiorstwa - 2,55 mld zł, sektor bankowy 2,27 mld zł i sektor handlu - 2,20 mld zł.

W ramach ankiety przedstawiciele firm teleinformatycznych proszeni byli o ocenę sytuacji rynkowej oraz perspektywy dalszego rozwoju branży w Polsce. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło wyzwań, jakie stawia przed branżą IT rozwój mobilności (21 proc. odpowiedzi), a także chmury obliczeniowej (20 proc.).

Rosnąca liczba zagrożeń wymusza zainteresowanie się rozwianiami z dziedziny bezpieczeństwa i dlatego 14 proc. badanych uznało, że ten aspekt prowadzenia biznesu będzie miał coraz większe znaczenie. Ważnym wyzwaniem w ocenie przedsiębiorców będzie także wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w zbieranych przez firmy w coraz większej ilości danych, tzw. Big data.

42 proc. badanych przedsiębiorców wskazało, że w najbliższym roku tempo wzrostu branży IT w naszym kraju utrzyma się na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, a 55 proc. - że będzie wyższe. 76 proc. badanych spodziewa się poprawy koniunktury w 2015 roku; 17 proc. prognozuje, że sytuacja ich firm się nie zmieni.

Raport opracowała International Data Group (IDG) - międzynarodowa firma zajmująca się publikacjami i badaniami poświęconymi rynkowi nowych technologii. W Polsce IDG wydaje m.in. tygodnik Computerworld poświęcony zagadnieniom polskiego rynku informatycznego. Patronat nad raportem Computerworld TOP 200 objęło Ministerstwo Gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: it, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz