Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy poszukujące gazu łupkowego w Polsce spowalniają inwestycje

0
Podziel się

Ministerstwo środowiska z miesiąca na miesiąc przesuwa termin konsultacji.

Firmy poszukujące gazu łupkowego w Polsce spowalniają inwestycje
(Skraba/REPORTER)
bEgnHGHV

Firmy poszukujące gazu łupkowego w Polsce spowalniają inwestycje. Nadal nie poznały szczegółów ustawy dotyczącej jego wydobycia. Ministerstwo środowiska z miesiąca na miesiąc przesuwa termin konsultacji powiedział Marcin Zięba dyrektor Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego.

Rząd przyjął założenia ustawy w październiku ubiegłego roku. Marcin Zięba liczy, że gotowy projekt zostanie zaprezentowany opinii publicznej do końca tego miesiąca.

-_ Branża od wielu miesięcy czeka na ustawę węglowodorową, która ureguluje proces poszukiwania gazu łupkowego. _ - przekonuje Marcin Zięba. Szef Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego liczy, że tym razem resort środowiska dotrzyma obietnicy i do końca stycznia przedstawi projekt ustawy do konsultacji społecznych.

bEgnHGHX

Podczas październikowej konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd zamierza wprowadzić podatek od wartości wydobytego gazu łupkowego i od potencjalnych zysków. W założeniach ustawy znalazł się też prawie sześciokrotny wzrost opłaty eksploatacyjnej za wydobyte surowce. Łącznie opłaty i podatki, pobierane od wydobycia gazu łupkowego, nie przekroczą 40 procent.

Przewidziano również powołanie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Marcin Zięba przyznaje, że branża bardziej obawia się istnienia tej instytucji niż wysokości podatków. _ - Nie wiemy do końca jak ta spółka ma funkcjonować i ile przewidziano dla niej pieniędzy. _ - twierdzi dyrektor. Marcin Zięba dodaje, że jeśli ostatecznie podatki nie przekroczą 40 procent to _ branża będzie szczęśliwa _.

Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój jego wydobycia może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków ma: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Orlen. W USA i Kanadzie dotychczas wykonano ponad 400 tys. odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Dla porównania w Polsce tylko 33.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiad Polski też zyska na gazie łupkowym? Podpisano już porozumienie w sprawie badań geologicznych w ośmiu miejscach - poinformował niezależny białoruski tygodnik.
MSP potwierdza. Tarnów i PKN Orlen mogą... Minister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdza, że do współpracy w zakresie poszukiwań gazu łupkowego mogłyby dołączyć Azoty Tarnów i PKN Orlen.
Tyle kosztuje firmę szukanie gazu łupkowego Firmy poszukujące gazu łupkowego będą musiały wydać na poszukiwania około kilkuset milionów złotych.
bEgnHGIy
KOMENTARZE
(0)