Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy pożyczyły 2 miliardy złotych z Unii

Aż 10 tys. firm skorzystało z pożyczek i poręczeń w ramach unijnej inicjatywy Jeremie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime.com)

10 tys. firm w całym kraju skorzystało z pożyczek i poręczeń na kwotę ponad 1,8 mld zł. w ramach unijnej inicjatywy Jeremie. W woj. pomorskim wsparcie otrzymało ponad dwa tysiące firm. Programem w sześciu województwach zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Wczoraj w Gdańsku zostały podpisane: dziesięciotysięczna transakcja z przedsiębiorcą oraz setna umowa z pośrednikiem finansowym, który w ramach umowy z BGK będzie oferował firmom kredyty, pożyczki i poręczenia. Dziesięciotysięczna umowa została zawarta z Krzysztofem Połczyńskim, prezesem firmy _ Interbis _ Sp. z o.o., działającej na terenie woj. pomorskiego.

Natomiast setna umowa z pośrednikiem finansowym w ramach Inicjatywy Jeremie została podpisana z Bankiem Spółdzielczym z Czerska (Pomorskie), który otrzymał 15 mln zł na pomoc dla przedsiębiorców. Była to już druga umowa podpisana z bankiem z Czerska; wcześniej placówka podpisała umowę na 5 mln zł.

Zastępca dyrektora departamentu instrumentów inżynierii finansowej BGK, Dariusz Wieloch tłumaczył, że _ województwo pomorskie jest jednym z 6 województw realizujących inicjatywę Jeremie i wypada bardzo dobrze _. Powiedział, że do końca maja w województwie zrealizowanych zostanie 135 proc. pierwotnej alokacji środków (287 mln zł), co oznacza, że przedsiębiorcy otrzymają prawie 400 mln zł. Pomoc udzielana jest od początku 2011 roku.

Kwota 287 mln zł na realizację inicjatywy w Pomorskiem pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. Pomorskiego na lata 2007-2013. Inicjatywa będzie realizowana do 2015 roku. Dotychczas w województwie pomorskim wsparcie otrzymało: 1251 mikrofirm, 205 małych firm i 616 firm rozpoczynających działalność.

Decyzję o przystąpieniu do inicjatywy Pomorskie podjęło w 2008 roku. Marszałek Mieczysław Struk przyznaje, że były obawy. _ - Nikt wówczas nie potrafił przewidzieć, jakie będzie zainteresowanie przedsiębiorców, czy pojawią się instytucje gotowe do współpracy przy wykorzystaniu nowych instrumentów i instytucji _ - tłumaczył. Dodał, że o przystąpieniu do inicjatywy zdecydowała _ potrzeba wzmocnienia sektora mikro- i małych przedsiębiorstw w regionie poprzez dostarczenie im kapitału na działalność _.

Struk ocenił, że inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez pomorskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy na rynku komercyjnym mają trudności z uzyskaniem kredytów. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw, które rozpoczynają działalność oraz nie posiadają historii kredytowej lub nie posiadają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski powiedział, że w następnej unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 mogą się zmienić proporcje pomiędzy kwotami przeznaczonymi na bezzwrotne dotacje i na finansowe instrumenty zwrotne. _ - To nie jest tak, że dotacji nie będzie, ale ta proporcja będzie się zwiększać na korzyść finansowych instrumentów zwrotnych, bo to umożliwia wielokrotne korzystanie z tych samych środków _ - dodał.

Ocenił, że w następnej perspektywie finansowej ok. 10 proc. funduszy na Politykę Spójności, czyli kwoty prawie 73 mld euro, mogą stanowić różnego rodzaju instrumenty zwrotne.

Inicjatywa Jeremie (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne Europejskie Zasoby dla MSP) to innowacyjny mechanizm finansowania rozwoju przedsiębiorstw, wprowadzony przez Komisję Europejską w perspektywie finansowej 2007-2013. Umożliwia przeznaczenie części środków unijnych przyznanych państwom członkowskim i regionom UE w ramach Polityki Spójności na instrumenty zwrotnego finansowego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Miliardy złotych dla firm do wzięcia Warto korzystać, bo kolejna szansa na pieniądze z Brukseli może się pojawić dopiero w 2015 roku.
Słoweńcom zajmą lokaty, Hiszpania dostanie miliardy. A Polska na to... Słoweńskie banki mają tyle złych długów, że na ich spłatę trzeba by przeznaczyć kwartalne PKB.
Do podziału 2 mld złotych. Kto może dostać? W kwietniu mikroprzedsiębiorcy z małych miejscowości i wsi mogą składać wnioski o unijne, bezzwrotne dofinansowanie nawet do 300 tys. złotych.
Tagi: dofinansowanie z unii europejskiej, firma, business news, strategie firm, manager, strategie, z rynku, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz