Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy zainwestowały 85,8 mld zł w strefach ekonomicznych

0
Podziel się:

Pod koniec 2012 r. najwięcej miejsc pracy przybyło w strefie mieleckiej, słupskiej i krakowskiej. Zatrudnienie spadło natomiast w strefie pomorskiej, suwalskiej i starachowickiej.

Firmy zainwestowały 85,8 mld zł w strefach ekonomicznych
(endostock - Fotolia.com)
bECGGzSd

Pod koniec 2012 r. inwestorzy działający w specjalnych strefach ekonomicznych zatrudniali ok. 247,5 tys. osób - wynika z przyjętej przez rząd informacji o realizacji ustawy o strefach. Od początku ich funkcjonowania firmy zainwestowały tam 85,8 mld zł.

Pod koniec 2012 r. najwięcej miejsc pracy przybyło w strefie mieleckiej, słupskiej i krakowskiej. Zatrudnienie spadło natomiast w strefie pomorskiej, suwalskiej i starachowickiej. W tym czasie najwięcej osób zatrudniały strefy katowicka, wałbrzyska, tarnobrzeska i łódzka - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Według CIR, ponad 74 proc. zainwestowanego kapitału w strefach pochodziło z Polski, Niemiec, USA, Holandii, Włoch i Japonii. Najwięcej zainwestowały firmy z branży motoryzacyjnej.

bECGGzSf

_ Najwyższą dynamikę inwestycji uzyskała SSE legnicka, głównie dzięki Volkswagen Motor Polska, Lear Corporation Poland II oraz Sitech. W wartościach bezwzględnych największy wzrost inwestycji (w porównaniu z 2011 r.) nastąpił w strefie wałbrzyskiej (o ponad 1,5 mld zł) _ - podkreśliło CIR.

CIR poinformowało, że pod koniec ub.roku przedsiębiorcy posiadali 1 tys. 545 ważnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w strefach. W 2012 roku wydano ich 167, czyli o 11,2 proc. mniej niż w 2011 r. Najwięcej w strefie katowickiej, wałbrzyskiej i łódzkiej.

W ubiegłym roku wszystkie spółki zarządzające strefami miały dodatni wynik finansowy. Największy uzyskała wałbrzyska SSE (Invest-Park) - ok. 14,2 mln zł.

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Mają one funkcjonować do 2020 r. Łączny ich obszar nie może przekroczyć 20 tys. ha. Na koniec grudnia 2012 r. powierzchnia wszystkich stref przekroczyła 15 tys. 829 ha, czyli o 784 ha więcej wobec 2011 r. Strefy były zlokalizowane w 146 miastach i 210 gminach.

bECGGzSl
Czytaj więcej w Money.pl
PGNiG potrzebuje pieniędzy na inwestycje - Potencjalne decyzje o wypłacie dywidendy nie zachwieją planami inwestycyjnymi spółki - zapewnia Jacek Murawski, wiceprezes PGNiG.
Przełomowy wyrok dla firm. W jakiej sprawie? Ten spór jest jednym z wielu toczących się w Polsce o tzw. nieodpłatne świadczenia.
W Kolnie będą produkować wiatraki Warszawska spółka Rotor chce produkować siłownie wiatrowe w fabryce, która stanie w Parku Inwestycyjnym Kolno. Firma wybuduje tam zakład produkcyjny oraz laboratorium badawcze.
bECGGzSG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)