Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja: 5 lat więzienia dla "maklera stulecia"

0
Podziel się:

Tyle domaga się prokuratura dla pracownika Societe Generale za spowodowanie straty 4,9 mld euro.

Francja: 5 lat więzienia dla "maklera stulecia"
(PAP/EPA)

Pięciu lat więzienia, w tym czterech w zakładzie zamkniętym, zażądała francuska prokuratura dla byłego maklera z firmy Societe Generale, Jerome'a Kerviela. Sądzony jest przez paryski sąd za oszustwo i spowodowanie w 2008 roku rekordowej straty 4,9 mld euro.

Zdaniem oskarżenia 33-letni Kerviel jest cynicznym, _ profesjonalnym oszustem _, który opracował _ zorganizowany, metodyczny i ciągły system _ przewidujący _ nadużycie zaufania _ banku i jego pracowników.

Maksymalna kara jaka mu groziła to 5 lat w zamkniętym zakładzie karnym i 375 tys. euro odszkodowania za nadużycie zaufania, fałszerstwo i wykorzystanie fałszerstwa oraz wprowadzenie nieprawdziwych danych do automatycznego systemu.

Bankiem Societe Generale wstrząsnęła w 2008 roku afera związana z Kervielem, który przez rok kupił, operując nielegalnie funduszami banku, aktywa za ok. 50 mld euro, zanim kontrola wewnętrzna wykryła _ oszustwo stulecia _. Kerviel naraził bank na straty w wysokości ok. 4,9 mld euro.

Kerviel twierdzi, że bank tolerował podejmowanego przez niego ryzykowne działania dopóki zarabiał na nich pieniądze. Jego były pracodawca zaprzecza.
* Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)