Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mariusz Błoński
|

Francja: Ikea zapłaci za handel w niedzielę

0
Podziel się

700 tys. dolarów szwedzki sklep zapłaci za to, że złamał obowiązujące od 102 lat prawo.

Francja: Ikea zapłaci za handel w niedzielę
(EPA/PAP)
bErHmAOd

Ikea została ukarana grzywną w wysokości 700 tys. dolarów za to, że jeden z jej sklepów był otwarty w niedzielę. Z kolei Castorama musi za to samo "przestępstwo" zapłacić 550 tys. dolarów. Obie firmy złamały obowiązujące od 102 lat prawo.

To kolejna odsłona walki pomiędzy handlowcami a związkami zawodowymi.

Obecnie prezydent Sarkozy, chcąc pobudzić gospodarkę, dąży do złagodzenia praw ograniczających handel w niedzielę.

bErHmAOf

Jednak potężne związki zawodowe starają się to uniemożliwić. Posługują się przy tym argumentami, które zwykle słyszymy z ust duchowieństwa. _ - Praca w niedzielę podważa fundamenty społeczeństwa. To dzień, w którym staramy się konsumować mniej, w którym skupiamy się na innych wartościach _ - mówi Vincent Lecourt, związkowy prawnik.

Zapowiedział jednocześnie, że 18 kwietnia złoży wniosek przeciwko kolejnej firmie.

Problem z przedsiębiorstwami łamiącymi prawo pojawił się po tym, gdy zamknięto możliwości jego ominięcia. Ustawa zakazująca handlu w niedzielę daje lokalnym władzom możliwość złagodzenia tego prawa. Jednak w listopadzie w regionie Val d'Oise zdecydowano, że wszelkie pozwolenia na niedzielny handel powinny zostać cofnięte.

Część sklepów postanowiła, że się nie dostosuje, mając nadzieję, że burmistrzowie-zwolennicy Sarkozy'ego ich poprą. Handlowcy jednak się przeliczyli i zostali ukarani bezprecedensowo wysokimi grzywnami.

bErHmAOG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)