Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Nowa ustawa wyrówna szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy?

0
Podziel się

Mężczyźni będą zachęcani do częstszego korzystania z urlopów rodzicielskich, a firmy państwowe będą musiały wprowadzić więcej kobiet do swych rad nadzorczych.

Francja: Nowa ustawa wyrówna szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy?
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)
bEgxzPkl

Mężczyźni będą zachęcani do częstszego korzystania z urlopów rodzicielskich, a firmy państwowe będą musiały wprowadzić więcej kobiet do swych rad nadzorczych - takie rozwiązanie zakłada zaprezentowany przez rząd projekt ustawy o równouprawnieniu.

Ustawa, która ma wspierać kariery kobiet i ich wkład w gospodarkę w okresie słabnącego wzrostu, przewiduje rozszerzenie do roku 2017 na firmy państwowe wprowadzonej już w firmach prywatnych zasady 40-procentowego udziału kobiet w radach nadzorczych.

_ - Nierówności są wszędzie, toteż musimy wszędzie je zwalczać _ - powiedziała minister ds. praw kobiet w rządzie socjalistów Najat Vallaud-Belkacem, która jest inicjatorką projektu.

bEgxzPkn

Francja, która sama uważa się za miejsce narodzin praw człowieka, jest znana z hojnego inwestowania w system opieki nad dziećmi, co sprawia, że Francuzki mają najwięcej dzieci w Europie po Irlandkach i przy tym pracują zawodowo.

Niemniej sytuacja we Francji w dziedzinie równości płci nie wygląda dobrze, gdyż kobiety przeciętnie zarabiają 27 proc. mniej od mężczyzn, gdy w innych państwach członkowskich OECD dysproporcje te wynoszą 16 proc. Za podobną pracę Francuzki otrzymują 10 proc. mniej niż Francuzi.

Vallaud-Belkacem mówi, że taki stan rzeczy wynika też stąd, że większość kobiet przerywa pracę, by zająć się dziećmi, a urlop wychowawczy (rodzicielski), który następuje po urlopie macierzyńskim lub ojcowskim bierze jedynie 3 proc. mężczyzn.

_ - Mężczyźni nie odważają się prosić w swych firmach o kilkumiesięczne urlopy na opiekę nad dziećmi _ - powiedziała minister Vallaud-Belkacem, która jest też rzeczniczką rządu._ - Musimy to zmienić, bo pracujące kobiety pragną pogodzić życie osobiste z zawodowym _ - podkreśliła.

bEgxzPkt

Projekt ustawy zakłada też pomoc dla samotnych matek dzieci, których ojcowie nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego.

W dorocznym raporcie oceniającym kraje pod względem równości płci (Gender Gap Report) Francja w 2012 r. zajęła 57. miejsce za USA i większością państw UE, a także za Tanzanią i Kazachstanem. Niemal 84 proc. Francuzek w wieku 25-54 pracuje, lecz dwukrotnie więcej czasu niż mężczyźni poświęcają zajęciom domowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja robi wielki krok naprzód. Reformuje... Nowe przepisy regulujące rynek pracy mają ułatwić pracodawcom redukcje zarobków i wymiaru zatrudnienia oraz zwalnianie pracowników.
Kobiety migrantki są dyskryminowane podwójnie Międzynarodowe spotkanie zorganizowane przez Fundację Rozwoju Oprócz Granic odbyło się w piątek w Warszawie.
Zaprotestowali przeciwko tanim Polakom Budowlańcy wezwali rząd do działania wobec nieuczciwej konkurencji w związku z tysiącami pracowników z innych krajów Unii.
bEgxzPkO
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)