Notowania

raje podatkowe
15.02.2010 12:40

Francja ustaliła "czarną listę" rajów podatkowych

Przedsiębiorstwa, które będą w nich działać, czekają duże kary finansowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Francuski fiskus ustalił listę 18 rajów podatkowych, które odmawiają współpracy z Paryżem - poinformował w poniedziałek dziennik _ Le Figaro _. Francuskie firmy, które będą tam nadal działać, muszą się liczyć z gigantycznymi karami finansowymi. *

Walka z rajami podatkowymi jest jednym z głównych postulatów prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i centroprawicowego rządu Francois Fillona. Chcą oni w ten sposób wcielić w życie międzynarodowe postanowienia o likwidacji tych rajów, podjęte w kwietniu ubiegłego roku na londyńskim szczycie G20.

Według _ Le Figaro _, resort finansów Francji zamknął już własną _ czarną listę _ terytoriów udzielających schronienia _ grzesznikom podatkowym _.

We francuskim wykazie, liczącym 18 terytoriów, nie widnieje żadne państwo europejskie. Są w nim natomiast kraje Ameryki Środkowej: Kostaryka, Panama i Gwatemala oraz kilka wysp znajdujących się na Karaibach i w Oceanii. Pośród większych państw na francuskiej _ czarnej liście _ znajdują się także sułtanat Brunei, Filipiny i Liberia.

Resort finansów ostrzega francuskie przedsiębiorstwa, że jeśli nie zawieszą działalności we wspomnianych krajach, to czekają je wysokie kary pieniężne. W ramach sankcji francuski fiskus podniesie aż do 50-proc. podatek od części tzw. biernych dochodów danego przedsiębiorstwa, np. z tytułu dywidend.

Nowa _ czarna lista _ ma obowiązywać od 1 marca do końca tego roku; po tym terminie Paryż może zrewidować tę listę, jeśli będące na niej kraje zdecydują się na większą przejrzystość podatkową.
* ZOBACZ TAKŻE:*

* [ Niemcy kupią dane oszustów podatkowych ]( http://manager.money.pl/news/artykul/niemcy;kupia;dane;oszustow;podatkowych,182,0,583350.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: raje podatkowe, czarna lista, kary, firmy, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz