Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja wyprzedaje państwowe nieruchomości

0
Podziel się

Zamki, wiejskie dwory i miejskie pałace będą mogli kupić też cudzoziemcy.

Francja wyprzedaje państwowe nieruchomości
(tiseb/CC/Flickr)
bEgoeITF

Pod młotek idą: zamki, wiejskie dwory i miejskie pałace. W przetargach na 1700 nieruchomości mogą uczestniczyć też cudzoziemcy - powiedział francuski minister budżetu, wydatków publicznych i reformy państwa Francois Baroin.

Zaznaczył, że środki na ten cel muszą pochodzić z legalnych źródeł, a każdy potencjalny nabywca - czy będzie nim gwiazda filmowa, czy obcy rząd, czy też zwykły podatnik - zostanie gruntownie prześwietlony pod tym względem.

Nieruchomości mają zostać sprzedane do 2013 roku. Wśród nich nieruchomości biurowe stanowią 28 procent, mieszkalne - 15 procent; są też koszary (4,5 procent) i działki niezabudowane (24 procent). Znaczna większość przeznaczonej do sprzedaży własności państwowej leży w regionie paryskim, ale są też posiadłości zamorskie.

bEgoeITH

Francuski rząd stara się z jednej strony pozbyć kosztownych w utrzymaniu budynków, a z drugiej - zmniejszyćrekordowo wysokie zadłużenie kraju. Ministerstwo budżetu nie przedstawiło jednak żadnych szacunków wskazujących na wartość oferty.

Silne, scentralizowane państwo, jakim historycznie jest Francja, ma - jak powiedział Baroin - za dużo nieruchomości, nieproporcjonalnie dużo w porównaniu z innymi krajami. Dlatego musi pozbyć się nieużywanych i niewykorzystywanych budynków.

Ich wyprzedaż wpisuje się również w szerszy plan ograniczenia biurokracji w kraju, w którym ponad jedna trzecia pracujących zatrudniana jest przez państwo.

Wśród oferowanych atrakcji jest kilka prestiżowych miejsc, jak zamek o powierzchni 400 m kw. w departamencie Górnej Sabaudii nad brzegami Jeziora Genewskiego z prywatną przystanią czy miejska rezydencja z 1920 roku w jednej z najelegantszych dzielnic Paryża.

bEgoeITN

Inna okazja to królewski pałacyk myśliwski i letnia rezydencja w Saint-Germain-en-Laye na zachód od Paryża. _ - Budynki były niezamieszkane od wielu lat i wymagają remontu _ - można przeczytać w opisie tej ostatniej oferty.

Niezależnie od wielkości wystawione do sprzedaży budynki mają być zbyte zgodnie z ich rynkową wartością, która jednak nie będzie wskazywana w ofercie, aby pobudzić ewentualnych nabywców do zaoferowania jak najlepszej ceny.

Mniej niż 20 procent z zysków ze sprzedaży nieruchomości zostanie bezpośrednio przeznaczone na spłatę zadłużenia. Reszta pójdzie na sfinansowanie nowych inwestycji rządowych. Z 3 mld euro dochodu ze sprzedaży państwowych nieruchomości od 2005 roku tylko 427 mln euro poszło na spłatę długu - powiedział minister Baroin.

bEgoeITO

Rząd, upubliczniając po raz pierwszy listę wystawianej na sprzedaż państwowej własności, chce uniknąć, jak się wydaje, kontrowersji, jakie wyłoniły się po sprzedaży francuskiej własności obalonym despotom z innych krajów.

W tym miesiącu ma się rozpocząć proces byłego dyktatora Panamy Manuela Noriegi, oskarżonego o pranie pieniędzy z handlu kokainą za pośrednictwem francuskich banków i zakup trzech mieszkań w Paryżu przez jego żonę w latach 80.

Organizacje antykorupcyjne czekają też na wyrok francuskiego sadu apelacyjnego w sprawie, jaką wytoczyły prezydentom Gabonu, Gwinei Równikowej i Konga, oskarżając ich o nabycie we Francji nieruchomości wartych miliony euro za środki pochodzące zdaniem obrońców praw człowieka ze sprzeniewierzonych funduszy państwowych.

bEgoeIUi
business news
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)