Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusze unijne
09.06.2013 09:13

Fundusze unijne. Wciąż jest kilkadziesiąt miliardów euro do wzięcia

Dopiero 100,5 mld zł rozdysponowano do tej pory w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Ponad 100,5 mld zł rozdysponowano do tej pory w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko - wynika z danych opublikowanych przez ministerstwo rozwoju regionalnego. To oznacza, że rozdzielono 85 procent budżetu programu.

Infrastruktura i Środowisko to największy unijny program operacyjny. Jego całkowity budżet to 37,7 mld euro, z czego wkład unijny to 28,3 mld euro, zaś krajowy - 9,4 mld euro. Wkład unijny stanowi ok. 42 proc. pieniędzy na realizację polityki spójności w Polsce w latach 2007-2014.

Jak wynika z opublikowanych przez resort danych, do tej pory beneficjenci korzystający z dofinansowania z programu wydali 53,7 mld zł, czyli 45 proc. dostępnej puli. Zakończono natomiast realizację 814 inwestycji o wartości 3,76 mld zł.

Z danych resortu wynika, że podpisane do tej pory umowy dotyczą dofinansowania m.in. budowy lub przebudowy 11 tys. 827 km sieci kanalizacyjnej, budowy lub modernizacji 39 zakładów zagospodarowania odpadów, przebudowy lub budowy 1,6 tys. km dróg i budowy 433 km autostrad, restauracji 74 obiektów zabytkowych czy modernizacji i wyposażenia 274 zakładów opieki zdrowotnej.

Z programu dofinansowywane są duże inwestycje infrastrukturalne w zakresie ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia oraz szkolnictwa wyższego.

19,6 mld euro z funduszy unijnych zostało w programie przewidziane na dofinansowanie inwestycji transportowych, 5,1 mld euro na środowisko, 1,7 mld euro na energetykę, 586,5 mln euro na szkolnictwo wyższe, 533,6 mln euro na kulturę, a 395,5 mln euro - na inwestycje w sektorze zdrowotnym.

Zgodnie z planami ministerstwa rozwoju regionalnego program Infrastruktura i Środowisko ma być realizowany także w latach 2014-2020. Według wstępnych propozycji może na niego trafić ok. 21,5 mld euro. Miałyby być z niego współfinansowane inwestycje w transport, środowisko, energię, a także - w mniejszej skali - inwestycje w kulturę i zdrowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska największym beneficjentem UE? Jeśli Parlament Europejski zatwierdzi przyjęty w lutym przez przywódców państw budżet UE na lata 2014-2020, Polsce przypadnie 9 mld 724 mln euro na rozwój obszarów wiejskich.
Kto sprawdza na co idą unijne wydatki? Państwa i regiony mają decydujący wpływ na to, jak wykorzystane zostaną unijne pieniądze i ponoszą odpowiedzialność za właściwe zarządzanie tymi środkami.
Polska dostanie najwięcej. Czeka na decyzję Donald Tusk tłumaczy, że jedna decyzja dzieli nas od 400 miliardów złotych.
Tagi: fundusze unijne, unia europejska, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz