Notowania

pfizer
26.01.2009 13:44

Fuzja farmaceutycznych gigantów. Za 68 mld dolarów

Pfizer przejmie konkurencyjny koncern Wyeth.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Amerykańska firma Pfizer przejmie konkurencyjny koncern Wyeth.

Jak donosi serwis BBC warta 68 mld dolarów transakcja została już oficjalnie potwierdzona. By ją sfinansować firma dostanie kredyt na 22,5 mld dolarów. To największe fuzja w branży farmaceutycznej od 2000 roku. Wtedy Pfizer kupił za 93.4 mld dolarów firmę Warner-Lambert. Trzy lata później firm przejęła koncern Pharmacia za 60 mld dolarów.

Połączenie z Wyeth pozwoli Pfizerowi uniknąć dramatycznego spadku przychodów po tym jak popularny lek obniżający poziom cholesterolu Lipitor i inne specyfiki utracą ochronę patentową.

Zdaniem ekspertów to także szansa na zdywersyfikowanie wachlarza produktów oferowanych przez firmę. A to za sprawą obecności Wyeth w sektorze biotechnologii i szczepionek.

ZOBACZ REPORTAŻ BLOOMBERGA O FUZJI PFIZERA I WYETH (ang.):

Szef Pfizera Jeffrey Kindler spodziewa się, że fuzja pozwoli firmie na bycie liderem w sektorze leków podstawowych i specjalistyzcnych.

Zdaniem ekspertów wiadomość o transakcji może przywrócić entuzjazm na rynek pogrążony w depresji spowodowanej kryzysem finansowy.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Panasonic i Sanyo łączą siły. Będzie taniej ]( http://manager.money.pl/news/artykul/panasonic;i;sanyo;lacza;sily;bedzie;taniej,220,0,410076.html )
* [ Koniec marzeń o globalnych liniach lotniczych ]( http://manager.money.pl/news/artykul/koniec;marzen;o;globalnych;liniach;lotniczych,207,0,409551.html )
* [ Koniec marzeń o globalnych liniach lotniczych ]( http://manager.money.pl/news/artykul/koniec;marzen;o;globalnych;liniach;lotniczych,207,0,409551.html )
Tagi: pfizer, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz