Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tauron
31.12.2013 18:41

Fuzja i konflikt w Tauronie. Będzie proces

Walne zgromadzenie spółki Tauron Ciepło zdecydowało o przejęciu tej firmy przez Enpower Service. Udziałowcy się buntują

Podziel się
Dodaj komentarz
(TAURONPE)

Walne zgromadzenie spółki Tauron Ciepło zdecydowało o przejęciu tej firmy przez inną spółkę z grupy Tauron - Enpower Service. Uchwale sprzeciwiają się drobni akcjonariusze, których pełnomocnik zapowiedział zaskarżenie decyzji walnego do sądu.

Aby zabezpieczyć interesy drobnych akcjonariuszy - głównie pracowników - zdecydowano o możliwości przymusowego odkupu ich akcji przez większościowego akcjonariusza - Tauron Polska Energia. Nie zadowoliło to jednak przeciwników połączenia.

_ - Treść uchwały została sformułowana w taki sposób, aby dać możliwość akcjonariuszom mniejszościowym skorzystania z prawa przymusowego odkupu _ - poinformował rzecznik spółki Tauron Ciepło Marek Sztuka.

Połączenie firm i przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością budzi sprzeciw działających w firmie związków zawodowych oraz drobnych akcjonariuszy. Jednym z argumentów przeciwko tym zmianom było to, że w spółce akcyjnej możliwy jest przymusowy wykup akcji w sytuacji, gdy większościowy akcjonariusz (Tauron Polska Energia) ma 95 proc. wszystkich akcji spółki. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawo nie przewiduje takiego rozwiązania.

Akcjonariusze wskazywali, że z czasem ich akcje mogą stać się bezwartościowe. Jednak dopuszczenie możliwości przymusowego odkupu nie rozwiało wątpliwości drobnych akcjonariuszy.

_ - Postępowanie większościowego akcjonariusza, czyli spółki Tauron Polska Energia, który wbrew interesom drobnych akcjonariuszy przeforsował uchwałę (o przejęciu spółki), musi zostać zbadane przez sąd. W mojej ocenie prawa drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników zakładów wchodzących w skład Tauron Ciepło, zostały naruszone. Dlatego sprawą powinien zająć się niezależny arbiter, czyli właśnie sąd _ - powiedział po zakończeniu obrad walnego zgromadzenia pełnomocnik drobnych akcjonariuszy Piotr Wujec.

Według niego jeszcze przed dniem podjęcia uchwały o przejęciu i przekształceniu spółki, większościowy właściciel stał się posiadaczem ponad 95 proc. akcji Tauron Ciepło, o czym poinformowano dopiero podczas obrad walnego. _ Tymczasem fakt, że Tauron Polska Energia stał się posiadaczem ponad 95 proc. akcji Tauron Ciepło oznacza, że przekształcenie jest bezprzedmiotowe, bo - według zapowiedzi - jednym z jego zasadniczych celów było wejście do grupy podatkowej Tauron (jest to już możliwe), czyli obniżenie kosztów _ - ocenił Wujec.

Na mocy uchwały spółka Enpower Service ma przejąć Tauron Ciepło. Po połączeniu firma ma działać jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Rzecznik spółki Tauron Ciepło Marek Sztuka przypomniał, że działania związane z włączeniem tej spółki do podmiotu należącego w 100 proc. do Tauron Polska Energia wynikają z realizacji programu reorganizacji spółek grupy, służącego optymalizacji działania. Podkreślił, że pracownicy (wśród nich jest wielu akcjonariuszy firmy) nie tracą na zmianach.

_ - Realizowany proces połączenia przewiduje, iż udziały emisji połączeniowej zostaną przyznane obecnym akcjonariuszom Tauron Ciepło. Zakłada się, iż w dniu zarejestrowania połączenia akcjonariusze Tauron Ciepło staną się wspólnikami Enpower Service bez obowiązku obejmowania oraz opłacania udziałów emisji połączeniowej _ - wskazał rzecznik. Zapewnił, że udziałowcy nie będą pozbawieni swoich praw wynikających z przepisów kodeksu spółek handlowych, zachowają więc np. prawo do wypłaty dywidendy.

Natomiast zdaniem związkowców przekształcenie może otworzyć pracodawcy drogę do pozbawienia pracowników ich dotychczasowych uprawnień, wynikających z porozumień społecznych i zakładowych układów zbiorowych. Po przejęciu wszystkich pracowników przez nowy podmiot ich dotychczasowe uprawnienia będą obowiązywać jeszcze przez rok. Potem przepisy pozwalają pracodawcy na przedstawienie nowych - według związkowców prawdopodobnie gorszych - warunków płacy i pracy, jeżeli nie będzie wynegocjowany nowy układ zbiorowy.

Rzecznik spółki powiedział, że obecnie w Tauron Ciepło obowiązuje kilka różnych układów zbiorowych pracy. _ Zarząd Tauron Ciepło negocjuje obecnie nowe brzmienie tego dokumentu w celu ujednolicenia wewnątrzzakładowego prawa pracy _ - dodał Sztuka, zapewniając, że wszystkie kwestie związane z projektami i działaniami reorganizacyjnymi są na bieżąco omawiane z przedstawicielami strony społecznej, a pracownicy są bezpośrednio informowani o zmianach.

Drobni akcjonariusze spółki to przede wszystkim pracownicy firm wchodzących obecnie w skład Tauron Ciepło. W trakcie przekształceń związanych z tworzeniem tej spółki z kilku mniejszych zakładów ciepłowniczych nabywali oni akcje firmy lub otrzymywali je w formie rekompensat. Teraz - mimo możliwości przymusowego wykupu - obawiają się, że po przekształceniu spółki ich akcje staną się bezwartościowe. Problem dotyczy kilkuset pracowników zakładów ciepłowniczych z Dąbrowy Górniczej, Katowic i Tychów.

Podczas walnego pełnomocnik drobnych akcjonariuszy pytał m.in. o kwestie przejęcia odpowiednich koncesji przez nowy podmiot, czyli spółkę Enpower Service. _ Okazało się, że nie wszystkie wymagane prawem koncesji posiadane przez Tauron Ciepło przechodzą automatycznie na spółkę przejmującą, czyli Enpower Service. To może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego, czyli - mówiąc wprost - dla bezpieczeństwa dostaw ciepła dla tysięcy klientów spółki _ - ocenił Wujec.

Mimo że główny punktem wtorkowego walnego zgromadzenia spółki była uchwała o przejęciu i przekształceniu spółki Tauron Ciepło, zgromadzenie nie zostało formalnie zakończone - ogłoszono w nim przerwę do 9 stycznia.

Należąca do grupy energetycznej Tauron spółka Tauron Ciepło zatrudnia ok. 1,8 tys. osób. W skład spółki wchodzą dawne samodzielne firmy ciepłownicze: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Nowa, EC Tychy oraz EC Kamienna Góra.

Tagi: tauron, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz