Notowania

internet
15.11.2010 13:44

Gangsterzy podszywają się pod programy antywirusowe

Podając się za firmy IT wyłudzają dane i okradają internautów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ssuni/iStockphoto)

Gangsterzy zbijają kapitał na lęku internautów przed komputerowym wirusem sprzedając im programy będące zakamuflowanym oprogramowaniem przechwytywania danych - poinformowała brytyjska agencja Press Association (PA).

Sharon Lemon z działu zwalczania przestępczości elektronicznej w brytyjskiej państwowej agencji do walki z przestępczością zorganizowaną SOCA powiedziała PA, że jest to _ operacja na dużą skalę _ prowadzona nowoczesnymi metodami.

Według niej, znane są przypadki, w których gangi zatrudniły od 300 do 400 osób i uruchomiły call centres do namierzania klientów. Gangi podszywające się pod firmy IT rozsyłają też spam, oferujący fałszywe oprogramowania z zabezpieczeniem antywirusowym.

Prawie połowie internautów przydarzyło się wyświetlenie na monitorze ostrzeżenia, że jego komputer został zainfekowany wraz z linkiem do portalu, na którym może kupić i załadować takie oprogramowanie.

Gangi reklamują się też odpłatnie na popularnych portalach i rozliczają z nimi na podstawie liczby osób, które za pośrednictwem portalu załadowały oprogramowanie na swój komputer. Typowy program antywirusowy kosztuje w W. Brytanii ok. 30 funtów rocznie.

Z chwilą, gdy domniemane oprogramowanie antywirusowe znajdzie się w komputerze przechwytuje dane osobowe takie jak login i hasło dostępu do internetowego konta bankowego. Dane te w zestawieniu z danymi karty debetowej podawanymi przy zakupie oprogramowania antywirusowego umożliwiają oszustom ogołocenie bankowego konta.

W ubiegłym miesiącu szkocki ekspert komputerowy 33-letni Matthew Anderson z Aberdeenshire przyznał, że był kluczową postacią międzynarodowego gangu hakerów, zaangażowanego w tego typu oszustwa.

Według Scotland Yardu, który prowadzi dochodzenie razem z policją fińską, gang pod nazwą m00p programował wirusy na zamówienie, które gangsterzy rozsyłali jako załączniki w e-mailowym spamie.

Brytyjska organizacja GetSafeOnline.org organizuje w tych dniach tydzień wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z internetu z poparciem rządu, policji i firm IT.

Z jej badań wynika, iż co czwarty dorosły użytkownik internetu w W. Brytanii otrzymał ofertę od nieznanej sobie firmy lub osoby gotowej sprawdzić, czy jego komputer nie ma wirusów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t47427.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/strezynska;beda;przetargi;na;szybki;internet;w;komorkach,166,0,660390.html) Streżyńska: Będą przetargi na szybki internet w komórkach Pozwoli on na oglądanie wideo w wysokiej rozdzielczości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t96123.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/za;piec;lat;prezydenta;wybierzemy;przez;internet,141,0,634253.html) Za pięć lat prezydenta wybierzemy przez internet? Głosowanie w sieci nie jest ani zbyt drogie, ani zbyt skomplikowane - podkreślają eksperci. Wystarczy dobra wola polityków i e-głosowanie moglibyśmy zorganizować już za kilka lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t21632.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowe;dowody;osobiste;bez;danych;biometrycznych,35,0,571427.html) Nowe dowody osobiste bez danych biometrycznych Wymiana ma rozpocząć się za rok. Nowe dokumenty będą wydawane bezpłatnie.
Tagi: internet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz