Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jan chadam
13.07.2013 10:19

Gaz-System uruchomi nowe połączenia gazowe Polski z sąsiadami?

Operator gazociągów przemysłowych Gaz-System rozważa budowę nowych połączeń gazowych Polski z trzema krajami. Gotowe są już studia wykonalności każdej z tych inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(http://www.gaz-system.pl)

Operator gazociągów przemysłowych Gaz-System rozważa budowę nowych połączeń gazowych Polski z Czechami, ze Słowacją oraz z Litwą. Gotowe są już studia wykonalności każdej z tych inwestycji.

W ocenie szefa spółki Jana Chadama, obecnie największe szanse na realizację ma połączenie systemów gazowych Polski i Słowacji.

W przypadku Czech, między naszymi krajami działa już jeden rurociąg w okolicach Cieszyna. Można nim rocznie sprowadzać 0,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Drugim, planowanym w okolicach Ostrawy, można byłoby przesyłać kilka miliardów metrów sześciennych tego surowca. Dawałby on możliwość pełnego zróżnicowania dostaw dla Europy Środkowej. Połączeniem tym można byłoby transportować błękitne paliwo nie tylko do Polski, ale po wybudowaniu terminala gazu skroplonego w Świnoujściu także z naszego kraju.

- _ Firma chce zwiększyć także możliwości transportu gazu z Niemiec _ - podkreślił prezes Gaz-Systemu. Obecnie możemy sprowadzać z tego kierunku 900 milionów metrów sześciennych gazu rocznie.

- _ W najbliższych latach - do 2017 roku - w Polsce ma powstać około 840 kilometrów nowych gazociągów _ - podkreślił Jan Chadam. Koszt tej inwestycji to ponad 4 miliardy złotych. Wszystkie te projekty wpisują się w plany budowy korytarza gazowego północ-południe - od gazoportu w Świnoujściu przez Polskę, Słowację i Węgry do wybrzeża Chorwacji, gdzie również ma zostać zbudowany terminal gazu skroplonego.

Oprócz tego, Gaz-System rozważa budowę dwóch magazynów gazu w Polsce. Obecnie działające w naszym kraju magazyny mogą przechowywać miliard 800 milionów metrów sześciennych tego surowca. Jan Chadam uważa, że to za mało. Według niego, powinno się w nich znajdować co najmniej 30-40 procent naszej rocznej konsumpcji, czyli około 4 i pół miliarda metrów sześciennych gazu. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości gaz moglibyśmy przechowywać za granicą - na przykład w południowej części Europy: w Austrii, Czechach, na Słowacji, albo w krajach bałtyckich.

W Polsce działa obecnie 6 dużych magazynów gazu, a 7. jest w budowie. Wszystkie należą do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Czytaj więcej o spółce w Money.pl
Bruksela da pieniądze na gazowy projekt Dofinansowanie badań możliwości połączenia systemów Polski i Słowacji obejmuje opracowanie uzasadnienia ekonomicznego projektu oraz przygotowanie analizy wykonalności.
Polska rozbuduje gazociągi z zagranicą? Decyzje inwestycyjne w zakresie rozbudowy połączeń transgranicznych spółka podejmować będzie prawdopodobnie pod koniec 2013 roku.
Gaz-System podwyższy kapitał zakładowy Polskiego LNG Środki zostaną przeznaczone na finansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu.
Tagi: jan chadam, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz