Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz z rosji
26.11.2012 12:53

Gazociąg Nord Stream. BP chce, żeby go przedłużyć

Brytyjski koncern BP prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim Gazpromem w sprawie ewentualnego przedłużenia gazociągu Nord Stream do Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Brytyjski koncern BP prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim Gazpromem w sprawie ewentualnego przedłużenia gazociągu Nord Stream do Wielkiej Brytanii - poinformował The Wall Street Journal powołując się na rzecznika prasowego brytyjskiego koncernu.

Rozmowy pomiędzy obu spółkami na ten temat prowadzone były już wcześniej w tym roku. Na przeszkodzie stanęły jednak niewyjaśnione zobowiązania koncernu BP w ramach rosyjskiego joint-venture TNK-BP. O rozmowach prowadzonych na ten temat mówił w czerwcu prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

_ - Prowadziliśmy pewne rozmowy na temat rynkowych i technicznych aspektów takiego projektu, ale to bardzo wstępny etap _ - powiedział rzecznik prasowy BP. Póki co, nie ma mowy o ewentualnych wolumenach dostarczanego do Wielkiej Brytanii gazu, ale nieoficjalnie podaje się rok 2016, jako możliwy termin uruchomienia dostaw.

Dla Wielkiej Brytanii rosyjski gaz mógłby stanowić rozwiązanie problemu malejącego wydobycia ze złóż na Morzu Północnym. Według najnowszych szacunków Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu, do roku 2017 ilość wydobywanego z brytyjskich złóż gazu ma spaść do 36,8 mld m sześc. W 2011 roku wydobycie gazu wyniosło 42,9 mld m sześc. Co więcej brytyjski rząd zamierza wesprzeć rozwój energetyki opartej na gazie, co wymagać będzie dodatkowych wolumenów paliwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zmniejsza dostawy gazu przez Polskę? Rosyjski potentat zwiększa dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem uruchomionego niedawno Gazociągu Północnego, zmniejszając jednocześnie tłoczenie surowca do magistrali Jamał-Europa.
Wielka transakcja na rynku gazowym BP w przyszłości zamierza koncentrować się na przerobie ropy naftowej i obrocie paliwami.
Polska rozbuduje gazociągi z zagranicą? Decyzje inwestycyjne w zakresie rozbudowy połączeń transgranicznych spółka podejmować będzie prawdopodobnie pod koniec 2013 roku.
Tagi: gaz z rosji, bp, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz