Notowania

chiński eksport
25.06.2012 18:42

Gdańsk w programie współpracy celnej z Chinami

Jego celem jest dostarczanie z wyprzedzeniem danych o eksportowanych towarach do wybranych portów w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Chiny będą według kryteriów UE kontrolować wybrane wysyłki towarów do portu w Gdańsku. Będą sprawdzały, czy nie zawierają podrobionych papierosów, leków, części samochodowych. Dziś port w Gdańsku dołączył do pilotażowego programu współpracy celnej UE z Chinami.

Celem programu pilotażowego bezpiecznych szlaków handlowych z Chinami (SSTL) jest dostarczanie z wyprzedzeniem danych o eksportowanych towarach do wybranych portów w UE, by ułatwić służbom celnym analizę ryzyka jeszcze przed załadunkiem. W poniedziałek w Brukseli został podpisany aneks do umowy z Chinami, dzięki czemu do programu dołączył Gdańsk.

_ - Gdańsk po dwóch latach zabiegów dołączył jako pełnoprawny uczestnik programu, który polega na tym, że dokonuje się jednej kontroli: przy eksporcie towaru z Chin na podstawie kryteriów oceny ryzyka, które są wskazywane przez porty w UE _ - powiedział po podpisaniu aneksu wiceminister finansów i szef polskiej służby celnej Jacek Kapica. Jak zaznaczył, dokument ten będzie _ podstawą prawną dla służb w Gdańsku do wymiany informacji ze stroną chińską _.

_ - Wymiana informacji polega na tym, że z Chin jest wysyłana informacja o konkretnym kontenerze, że dokonano kontroli według naszych kryteriów. Dzięki temu kontrola w Gdańsku akurat tych przesyłek, które uczestniczą w wymianie informacji (papierosy, leki, części samochodowe), jest obniżona i kontener ten może być szybciej zwolniony _ - wyjaśnił Kapica. Dodał, że w ten sposób przedsiębiorca ma tylko jedną kontrolę, a nie dwie.

Zaznaczył, że kontroli w Chinach będą podlegać też inne towary znajdujące się w grupie ryzyka. - _ Pod tym kątem będzie profilowana kontrola, czy akurat pod pozorem innych towarów nie są eksportowane z Chin podrabiane części samochodowe czy papierosy _ - wyjaśnił Kapica.

Jak poinformował Naczelnik Urzędu Celnego w Gdyni Jacek Narolski, port w Gdańsku (mający bezpośrednie połączenie z Szanghajem) przeładował w 2011 r. 677 tysięcy kontenerów. _ - Ta liczba cały czas rośnie, w tym roku mamy szansę uzyskać jeden milion _ - powiedział. Dodał, że około 60 proc. importu towarów do trzech polskich portów (Gdańsk, Gdynia, Szczecin) stanowią towary z Chin.

W programie pilotażowym współpracy celnej z UE uczestniczą cztery porty chińskie (Shenzhen, Szanghaj, Chongqing, Dalian i Tianjin) oraz poza Gdańskiem jeszcze 6 portów w UE (Rotterdam, Felixstowe, Hamburg, Le Havre, Genua i Antwerpia).

_ - Program ma się zakończyć pod koniec grudnia 2012 roku, natomiast myślę, że wspólny komitet celny podejmie decyzję o trzeciej fazie programu i będzie on przedłużony na następne dwa lata _ - powiedział Narolski. Dodał, że jest propozycja wprowadzenia do projektu transportu kolejowego i lotniczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Masowo podrabiają francuskie wina. Unia zła Chiński rynek pełen jest podróbek wysokiej jakości win. Szczególnie poszkodowani są francuscy producenci, zwłaszcza z rejonu Bordeaux.
Chiny znowu na czele. Chodzi o warzywo... Prawie 2/3 produkcji pomidorów, trafia na rynki międzynarodowe. Wartość eksportu wyniosła blisko miliard dolarów amerykańskich.
Wielka wpadka. Milion par groźnych okularów Podrabiane w Chinach okulary były groźne dla wzroku i mogły spowodować jego zaburzenia i migreny.
Tagi: chiński eksport, chiny, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz