Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
08.11.2008 07:25

General Motors na krawędzi. Zbankrutuje?

Największy amerykański producent samochodów może utracić płynność finansową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

General Motors - największy amerykański producent samochodów - ostrzegł, że przed końcem roku. może utracić płynność finansową po tym jak trzeci kwartał zakończył się kolejnymi miliardowymi stratami.

Koncern zużywa obecnie ostatnie rezerwy. Sytuacja jest tak poważna, że GM zawiesił rozmowy o przejęciu Chryslera i zaapelował do rządu federalnego o pomoc.

Słabnąca gospodarka spowodowała zmniejszenie popytu na samochody do najniższego poziomu od 25 lat.

Prezes GM Rick Wagoner powiedział, że dyrekcja koncernu podejmie _ wszelkie działania _ aby uniknąć bankructwa. _ - Musimy znaleźć sposób przebrnięcia przez ten kryzys i na tym skupiamy nasze działania _ - dodał.

GM planuje dalsze zwolnienia, które obejmą m. in. 5500 pracowników administracyjnych i zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji. Eksperci ostrzegają jednak, że to nie wystarczy i że potrzebna jest pomoc federalna.

Eksperci podkreślają jednak, że ostatnie wydarzenia stawiają pod znakiem zapytania przyszłość wszystkich trzech koncernów samochodowych w USA - General Motors, Forda i Chryslera. Jeszcze przed obecnym kryzysem ich sytuacja była trudna bowiem spadał popyt na ich samochody a zagraniczna konkurencja była coraz silniejsza.

- _ Przemysł motoryzacyjny, niegdyś sztandarowa gałąź całego przemysłu amerykańskiego, nie przetrwa bez pomocy federalnej _- ostrzegają analitycy/

Eksperci są zdania, że jeśli GM ogłosi bankructwo to pociągnie za sobą Forda i Chryslera ponieważ będzie zmuszony sprzedawać swoje samochody ze znacznymi upustami aby zaspokoić wierzycieli. W takiej sytuacji dwaj konkurenci będą musieli postąpić podobnie.

Prezydent-elekt Barack Obama zasygnalizował w piątek, że pomoc może rychło nadejść. Na konferencji prasowej w Chicago powiedział, że Kongres musi uchwalić pakiet ustaw pobudzających gospodarkę jeszcze przed, lub wkrótce po, objęciu przez niego władzy w styczniu przyszłego roku. Wśród gałęzi przemysłu, które wymagają pomocy wymienił przemysł motoryzacyjny.

Tagi: usa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, komentarz, kryzys, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz