Notowania

General Motors rezygnuje z Saaba

Szwedzka firma może być pierwszą ofiarą problemów motoryzacyjnego giganta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

General Motors ma coraz większe problemy. Należącym do niego spółkom córkom wiedzie się także nie lepiej. Pierwszą ofiara problemów GM może stać się szwedzki Saab. GM chce sprzedać, a w najgorszym wypadku nawet zamknąć Saaba.

Przeżywający poważne problemy amerykański koncern samochodowy General Motors GM chce sprzedać, a w najgorszym wypadku nawet zamknąć swoją szwedzką spółkę-córkę Saab. Informacje te potwierdził szwedzkim mediom rzecznik koncernu z Detroit. Wiceprezes GM, Frederick Henderson, powiedział w szwedzkiej rozgłośni radiowej SR: _ - Rozpatrujemy wszystkie możliwości, łącznie ze sprzedażą. _

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Kryzys w Szwecji. Saab i Volvo proszą o pomoc ]( http://manager.money.pl/news/artykul/kryzys;w;szwecji;saab;i;volvo;prosza;o;pomoc,220,0,404700.html )
* [ Amerykanie wyszli z Suzuki ]( http://manager.money.pl/news/artykul/amerykanie;wyszli;z;suzuki,188,0,385724.html )
* [ General Motors na krawędzi. Zbankrutuje? ]( http://manager.money.pl/news/artykul/general;motors;na;krawedzi;zbankrutuje,56,0,384056.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Szwedzki dziennik ekonomiczny _ Dagens Industri _ informuje, powołując się na rzecznika koncernu GM, że pod uwagę brane jest także zamknięcie bogatego w tradycje szwedzkiego producenta samochodów. General Motors kupił w 1990 roku połowę akcji Saaba, a od roku 2000 Saab należy w całości do Amerykanów. Saab zatrudnia obecnie 4400 pracowników, w ubiegłym roku wyprodukował 125 tys. pojazdów. Szef Saaba, Jan Ake Jonsson, powiedział że jest _ wielu zainteresowanych _ przejęciem, a za najważniejszego _ partnera dyskusji _ uważany jest szwedzki rząd.

Amerykański producent oświadczył, że zamierza skoncentrować się teraz na krajowych markach. W Europie do koncernu GM należy także Opel. Na sprzedaż wystawiono także należący do Forda szwedzki koncern Volvo, jak dotychczas bez rezultatu. Amerykańskie koncerny General Motors, Ford i Chrysler chcą otrzymać od Waszyngtonu łącznie 34 mld dolarów państwowej pomocy. W Szwecji o rządowe wsparcie starają się Saab i Volvo.

Tagi: general motors, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz