Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gm
04.09.2009 07:15

General Motors zainwestuje miliardy w Opla

Potwierdzają się przypuszczenia, że GM nie będzie sprzedawał swojej niemieckiej spółki-córki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(media.gm.com)

Amerykański producent samochodów General Motors planuje miliardowe inwestycje w Opla. Tym samym potwierdzają się przypuszczenia, że GM nie będzie jednak sprzedawał swojej niemieckiej spółki-córki.

Według doniesień prasowych Amerykanie są zdania, że ich pomysł znajdzie poparcie rządu federalnego.

Sytuacja wokół Opla staje się coraz mniej przejrzysta. Jak donosi dziennik _ Wall Street Journal _ powołując się na dobrze poinformowaną osobę, dotychczasowy właściciel Opla General Motors (GM) planuje rzekomo zainwestować w niemieckiego producenta samochodów ponad miliard dolarów.

Takie działanie może doprowadzić do całkowicie nowego rozdania kart i byłoby drastycznym zwrotem od znanej dotąd pozycji GM: dotychczas uznawano za wykluczone, by kontrolowany obecnie przez państwo amerykański koncern chciał pompować pieniądze amerykańskich podatników za granicę. Zwrot może także podgrzać spekulacje, że GM zastanawia się jednak nad zatrzymaniem Opla.

Według _ Wall Street Journal _ GM zakłada także, że na wsparcie Opla koncernowi uda się zebrać miliard euro od rządów Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski. Państwa te, w których znajdują się zakłady Opla, były niezadowolone z jednostronnych niemieckich obietnic finansowych dla koncernu Magna, który dla Berlina jest faworytem do przejęcia Opla. Kraje te obawiają się, że zakłady Opla zlokalizowane w ich krajach mogą być w większym stopniu dotknięte działaniami restrukturyzacyjnymi niż zakłady niemieckie.

Na kandydata do przejęcia Opla GM faworyzował dotychczas belgijskiego inwestora finansowego RHJ International. RHJI nie cieszy się jednak wsparciem rządu federalnego. W sierpniu rada zarządzająca GM przełożyła decyzję o sprzedaży Opla, mimo że szef koncernu Fritz Henderson opowiedział się podobnie jak Niemcy za Magną. GM uważa, że potrafi przekonać rząd federalny do wsparcia alternatyw dla Magny, cytuje _ Wall Street Journal _ swojego informatora.

Tymczasem RHJI złożył GM nową ofertę. Jak potwierdził w środę rzecznik RHJI, poprawiona oferta przewiduje państwową pomoc wysokości 3,2 zamiast 3,8 miliardów euro. Suma ta ma być spłacona już w 2013 zamiast w 2014 roku. Ponadto bezpośrednio przy podpisaniu umowy RHJI zamierza wnieść 300 mln euro kapitału własnego, czyli 25 mln euro więcej niż oferowano dotychczas.

Oferta Magny zakłada likwidację 10500 miejsc pracy. Z 26 tys. pracowników Opla w Niemczech pracę miałoby stracić 3 tys., z tego prawie dwie trzecie w zakładach w Bochum. Plany Magny zakładają także utrzymanie czterech zakładów produkcyjnych w Niemczech. RHJI zamierza zlikwidować w Oplu 9900 miejsc pracy, z tego 3900 w Niemczech. Wszystkie niemieckie zakłady Opla zostaną utrzymane, jednak inwestor finansowy planuje zamknięcie na dwa lata zakładów w Eisenach.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gm, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz