Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gigantyczna kara dla GlaxoSmithKline za korupcję w Chinach

0
Podziel się:

W sprawie skazano także na kary więzienia kilku wysoko postawionych pracowników firmy.

Gigantyczna kara dla GlaxoSmithKline za korupcję w Chinach
(Maxwell Hamilton / Flickr (CC BY 2.0))

Chiński sąd nałożył 492 miliony dolarów kary na brytyjskiego producenta leków GlaxoSmithKline za korumpowanie lokalnych lekarzy i władz szpitalnych. W sprawie skazano także na kary więzienia kilku wysoko postawionych pracowników tej firmy.

Chińska agencja Xinhua podała, że była to największa w historii kraju kara nałożona przez sądy. Postępowanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami i trwało zaledwie jeden dzień.

Sąd uznał, że GlaxoSmithKline korumpował lekarzy i pracowników szpitali, aby ci kupowali od firmy leki i sprzęt medyczny.

W reakcji na werdykt centrala firmy w Wielkiej Brytanii odcięła się praktyk chińskiego oddziału nazywając je _ jawnym naruszeniem _ standardów postępowania koncernu i procedur działania._ _

_ - Wyciągnięcie wniosków z tego postępowania jest bardzo ważne, jednak czujemy się rozczarowani tą sprawą. Wyciągniemy z niej wnioski na przyszłość _ - napisał koncern w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

Były szef oddziału firmy w Chinach Mark Reilly i inni wysoko postawieni pracownicy koncernu otrzymali kary od dwóch do czterech lat pozbawienia wolności. Nie ujawniono jednak szczegółów dotyczących postępowania ani liczby osób skazanych.

Wcześniej w maju br. policja informowała, że Reilly był oskarżony o kierowanie _ dużą siatką łapówkarską _. Stojący na czele chińskiego oddziału koncernu miał nakazywać podwładnym korumpować przedstawicieli chińskiej służby zdrowia, aby ci kupowali produkty GlaxoSmithKline. Proceder miał się rozpocząć w styczniu 2009 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)