Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dell
06.02.2013 09:09

Gigantyczna transakcja w USA. Założyciel Della wykupi spółkę

Amerykańska firma Dell Inc. zostanie w całości wykupiona przez swego założyciela Michaela Della w ramach transakcji opiewającej na 24,4 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jozwiak/Reporter)

Amerykańska firma Dell Inc., która zajmuje trzecie miejsce na liście największych światowych producentów komputerów, zostanie w całości wykupiona przez swego założyciela Michaela Della w ramach transakcji opiewającej na 24,4 mld dolarów.

Michael Dell ma obecnie 14 proc. udziałów Dell Inc. Zakup pozostałych akcji sfinansuje częściowo ze środków własnych, a ponadto z kredytów udostępnionych przez banki i firmy partnerskie. Obejmuje to również pożyczkę 2 mld dolarów od lidera rynku oprogramowania Microsoft, którego system operacyjny Windows zainstalowany jest w większości komputerów Della.

Podłożem transakcji jest kurczenie się rynku komputerów osobistych. Michael Dell liczy na to, że działając samodzielnie, bez konieczności liczenia się zastrzeżeniami innych akcjonariuszy, będzie mógł dokonać bardziej radykalnej przebudowy koncernu, którego pozycja na rozkwitającym rynku tabletów i smartfonów jest na razie słaba.

Według firmy badania rynku Gartner, udział Della w globalnym rynku komputerowym spadł w ostatnim kwartale ubiegłego roku do 10,2 proc. w porównaniu z 12,2 proc. w tym samym okresie 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama zaprasza twórców start-upów. Będą wizy? Pojawił się projekt ustawy, która miałaby wprowadzić specjalny rodzaj wiz, umożliwiających zagranicznym twórcom rozwijanie biznesu na terenie USA.
Microsoft podał wyniki. Windows 8 nie pomógł Gigant elektroniki, Microsoft, odnotował spadek zysków. Stało się tak mimo stosunkowo dobrej sprzedaży nowego systemu operacyjnego Windows 8.
Microsoft chce zainwestować w firmę Dell do 3 mld $ Jakiś czas temu pojawiły się w sieci pogłoski, że Dell prowadzi rozmowy ws. wykupu części kapitału i chęci przekształcenia się w prywatną firmę. Teraz wielce prawdopodbne, że przypuszczenia te mogą okazać się prawdą. Jak informuje CNBC, Microsoft byłby skłonny zainwestować między 1 a 3 mld dolarów w firmę Dell. Transakcja podobno ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu.
Tagi: dell, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz