Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
25.03.2012 19:35

GM chce rozszerzyć produkcję Opla w Polsce

Amerykański koncern, chce produkować 80 proc. pojazdów w krajach tzw. niskich kosztów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GM Corp/CC)

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors planuje zamknięcie fabryk Opla w niemieckim Bochum i brytyjskim Ellesmere Port, a jednocześnie rozszerzenie produkcji w krajach o niższych kosztach, w tym w Polsce - informuje tygodnik _ Der Spiegel . _

_ Spiegel _ powołuje się na strategiczny dokument GM, zatytułowany _ Global Assembly Footprint _. Ma z niego wynikać, że amerykański koncern, będący właścicielem Opla, chce produkować 80 proc. pojazdów w _ krajach niskich kosztów _, czyli w Polsce, Rosji, Chinach, Indiach, Meksyku i Brazylii.

_ - W fabryce w Gliwicach, gdzie montowany jest Opel Astra, zdolności produkcyjne miałyby wzrosnąć o 25 proc., podczas gdy produkcja modelu Zafira w Bochum ma zakończyć się najpóźniej w 2015 r. _ - pisze _ Spiegel _.

Według tygodnika do 2016 r. GM chce też sprowadzić na europejski rynek 300 tys. dodatkowych samochodów, wyprodukowanych w fabrykach w Meksyku, Korei i Chinach. Jednocześnie koncern planuje rezygnację z większości modeli, przeznaczonych specjalnie na rynek europejski.

_ - Ta strategia mogłaby w krótkim okresie zwiększyć zyski amerykańskiego koncernu, ale zagraża pozycji General Motors jako aktualnie jeszcze największego producenta samochodów na świecie _ - pisze _ Spiegel _.

O tym, że GM rozważa zamknięcie fabryk Opla w Bochum oraz w Ellesmere Port, aby wyprowadzić spółkę na prostą, napisał kilka dni temu amerykański dziennik _ Wall Street Journal _. W 2011 r. europejski pion GM odnotował straty w wys. 750 mln dolarów.

Wczoraj niemiecki dziennik _ Bild _ opublikował rozmowę z prezesem Opla Karlem-Friedrichem Stracke, który zapewnił, że do 2014 r. żadna fabryka nie zostanie zamknięta. Przyznał, że rozważane są kroki, które pomogłyby zwiększyć zyskowność przedsiębiorstwa. _ Nie ma tu tematów tabu _ - powiedział Stracke. Nie wykluczył, że dojdzie do cięć płac albo dodatków do wynagrodzeń.

W 2009 r. po wielomiesięcznych negocjacjach z udziałem niemieckiego rządu GM porzucił plany pozbycia się Opla i podjął surową restrukturyzację spółki w celu wprowadzenia jej do strefy zysku, co jak dotąd się nie powiodło. W zeszłym roku pojawiły się spekulacje, że General Motors ponownie rozważa sprzedaż Opla.

Więcej o Oplu czytaj w Money.pl
Z polskich fabryk wyjedzie więcej aut W 2011 roku wyprodukują ponad 900 tysięcy samochodów, jednak wciąż daleko nam do Czechów.
Wyszli na prostą i inwestują miliardy General Motors nie zamierza zmniejszać skali działalności w Stanach Zjednoczonych.
Opel Enigma - szansa na odrodzenie Calibry? Mimo sporej sympatii do marki Opel jednego stwierdzenia nie można uniknąć - ta popularna marka...
Tagi: niemcy, business news, nowe samochody, kraj, manager, unia, motoryzacja, moto, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, aktualności, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz