Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GM zredukuje "białe kołnierzyki"

0
Podziel się:

Amerykański producent samochodów ogłosił kolejny plan zmniejszenia zatrudnienia.

GM zredukuje "białe kołnierzyki"
(PAP / EPA)

Amerykański producent samochodów po raz drugi w ostatnich tygodniach ogłosił plan redukcji zatrudnienia.

Decyzja General Motors została podyktowana koniecznością znalezienia sposobu na przetrwanie ciężkich czasów jakie nastały w branży motoryzacyjnej.

Analitycy spodziewali się, że redukcja dosięgnie przede wszystkim tzw. _ białych kołnierzyków _, czyli pracowników niezwiązanych bezpośrednio z produkcją. Chodzi m.in. o inżynierów, którzy opracowywali nowe modele SUV-ów i pick-upów. Spodziewano się też zwolnień w fabrykach części do samochodów ciężarowych.

Faktycznie - jak ujawnił szef GM Rick Wagoner (na zdjęciu) - redukcja kosztów zatrudnienia wśród tzw. białych kołnierzyków sięgnie 20 procent. By ratować swoje finanse GM zamierza też pożyczyć 2 mld dolarów.

Wagoner podkreśla, że wprowadzone rozwiązania to dobrze przemyślany plan, który ma pozwolić firmie nie tylko przetrwać, ale też zwyciężyć w rynkowej walce. Szefowie koncernu spodziewają się, że dzięki redukcji kosztów do końca 2009 roku uda się uwolnić 15 mld dolarów.

Kiepska koniunktura uderza w GM

Sprzedaż samochodów największego producenta w USA spadła w I połowie 2008 roku o 16 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Ostatnie drastyczne podwyżki cen paliw wpłynęły szczególnie negatywnie na sprzedaż paliwożernych SUV-ów i pick-upów. Firma już ogłosiła, że zamknie niektóre fabryki produkujące takie auta i zmniejszy ich produkcję. Teraz spodziewane są kolejne redukcję.

Ostatnio jeden z amerykańskich banków nie wykluczył możliwości bankructwa GM. Szef firmy uznał jednak prognozy za _ niedokładne i niekonstruktywne _.

Niektórzy analitycy spodziewają się, że firma będzie musiała pozyskać 15 mld dolarów, by poradzić sobie z kłopotami.

GM znajduje się po presją, by ograniczyć portfel ośmiu marek jakie ma w swoim portfolio firma. Koncern zapowiedział już, że sprzeda kultową markę Hummer, ale nie wiadomo nic na temat innych marek z portfela koncernu.

ZOBACZ CZEGO CHCE SIĘ POZBYĆ GENERAL MOTORS:

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)