Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
new york times
15.03.2012 22:21

Goldman Sachs stosował nieetyczne praktyki?

Były pracownik opisał do czego nakłaniano klientów oraz co dawało szanse na awans.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krypto/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Protest byłego pracownika Goldman Sachs przeciw niskiemu morale w firmie i ślepemu podążaniu za zyskiem ze szkodą dla klienta odbił się szerokim echem w USA i ożywił debatę nad chciwością bankierów z Wall Street - pisze dziennik _ New York Times _.

We wczorajszym wydaniu _ NYT _ ukazał się komentarz Grega Smitha, do niedawna pracownika jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, Goldman Sachs. W tekście Smith opisuje postępujący zanik zasad moralnych wśród kadry kierowniczej firmy, zastępowanych przez nadrzędną zasadę zysku.

Smith, który tego samego dnia zrezygnował z pracy, pisze, że nieetyczne praktyki znacznie zwiększały szanse na awans w firmie. Pracownicy mieli np. nakłaniać klientów do inwestowania w akcje i inne produkty, których Goldman Sachs chciał się pozbyć ze względu na mały spodziewany zysk, lub namawiać ich, by ze szkodą dla siebie kupowali to, co przynosi największy zysk firmie.

Smith piętnuje też pogardliwy stosunek kadry kierowniczej do klientów: _ Byłem świadkiem, jak pięciu różnych dyrektorów zarządzających o własnych klientach mówi "pajace", niekiedy (używając tego określenia) nawet w wewnętrznej korespondencji firmy _.

Tekst Smitha _ na nowo rozpalił debatę w internecie i telewizji o tym, czy Wall Street kierują chciwość i wybryki _ bankierów - pisze w środę _ NYT _. _ Choć od wybuchu kryzysu finansowego minęły już ponad trzy lata, w społeczeństwie wciąż powszechna jest opinia, że na Wall Street zmieniło się niewiele i nikt nie poniósł kary za brawurę, która doprowadziła do kryzysu _ - zauważa gazeta.

Według pragnących zachować anonimowość źródeł w samym Goldman Sachs tekst Grega Smitha zrobił w firmie _ piorunujące wrażenie _. Jednak w oficjalnym oświadczeniu szefowie firmy, Lloyd Blankfein i Gary Cohn, podkreślili, że obserwacje Smitha nijak się mają do _ wartości, kultury i stosunku do pracy prezentowanych przez zdecydowaną większość pracowników Goldman Sachs _.

Greg Smith studiował na prestiżowym uniwersytecie Stanford w USA dzięki stypendium. Zaraz po studiach rozpoczął pracę w Goldman Sachs, gdzie szybko awansował. Przez ostatni rok pracował w Londynie, gdzie sprzedawał derywaty funduszom inwestycyjnym z Europy i Bliskiego Wschodu.

O Goldman Sachs czytaj w Money.pl
Goldman Sachs prognozuje wzrost gospodarczy Polski Znany bank inwestycyjny jest bardziej sceptyczny od polskich ekonomistów, którzy prognozują około 3 procent wzrostu PKB.
Warren Buffet znów ratuje bank. Akcje szaleją Ta transakcja to lustrzane odbicie tego, co znany inwestor zrobił w 2008 roku inwestując w Goldman Sachs. Wówczas zarobił krocie.
Goldman Sachs wycenił polskie banki Bank inwestycyjny podwyższył cenę docelową dla Getinu i BRE Banku. Obniżył ją natomiast dla Pekao SA, PKO BP oraz dla Banku Handlowego.
Tagi: new york times, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz