Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
youtube
10.10.2006 14:01

Google kupił YouTube

Połączyły się najbardziej obiecujące firmy internetowe. Największa wyszukiwarka na świecie kupiła serwis z plikami wideo YouTube za 1,65 mld dol.

Podziel się
Dodaj komentarz

To największe przejęcie w historii kalifornijskiej firmy, która zarobiła miliardy na emisji akcji i wciąż szuka inwestycji. Tylko w zeszłym roku Google kupił 15 przedsiębiorstw, jednak za wszystkie razem zapłacił mniej niż za swój ostatni nabytek.

YouTube jest genialnym dzieckiem internetu. Serwis wystartował w lutym zeszłego roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ilość rzeczywistych _ 1,65 mld dol., to zawrotna suma za serwis społecznościowy, jakim jest YouTube. Ponad rok temu koncern News Corp kupił inne objawienie sieci - muzyczny serwis społeczny MySpace - za 580 mln dol. _użytkowników YouTube skoczyła z niecałych trzech milionów miesięcznie do 72 mln w sierpniu tego roku. Nic dziwnego, że to najszybciej rosnący serwis w całej sieci. Firma podaje, że każdego dnia na jej serwerach oglądanych jest ponad 100 mln filmów i klipów.

"Zespół YouTube zbudował ekscytującą i potężną platformę, która jest zgodna z misją Google organizowania i udostępniania informacji", stwierdził dyrektor zarządzający Google Eric Schmidt.

Schmidt zapewnia też, że YouTube będzie jedną z wielu inwestycji Google na rynku wideo. Internetowy gigant zamierza także utrzymać swój własny, konkurencyjny dla YouTube serwis Google Video. We wczorajszym_ _ oświadczeniu Google zapewnia, że obie firmy nadal będą prowadzić_ Wart równowartość ponad 5 mld zł YouTube zatrudnia zaledwie 67 osób. _ oddzielną działalność.

Wyszukiwarka nie wprowadzi na razie zmian w kadrach YouTube. Swoje stanowiska utrzymają założyciele serwisu Chad Hurley i Steve Chen.

Będzie legalnie

YouTube okazał się maszynką do przyciągania milionów użytkowników. Interes kręci się sam, bo atrakcyjną treść dostarczają sami internauci. Jednak bajeczny sukces jest zagrożony.

_ Początkowo na YouTube zamieszczane były autorskie filmy nakręcone przez samych użytkowników. Jednak prawdziwy wzrost popularności nastąpił dopiero, gdy na platformie pojawiły się też treści z zewnątrz, np.: fragmenty zawodów sportowych, filmów, teledysków, programów telewizyjnych. _

Jak na razie, oprócz kilku pojedynczych przypadków, właściciele praw autorskich tych nagrań przymykali oko i przyglądali się rosnącej popularności YouTube, czekając aż firma zacznie zarabiać. Chociaż formalnie YouTube ma ograniczoną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez swoich użytkowników, to w każdej chwili dostawcy treści - wytwórnie fonograficzne, telewizje, dystrybutorzy filmów - mogą się zwrócić do serwisu z żądaniem zaprzestania naruszania ich praw.

Dlatego YouTube szukał w ostatnim czasie z nimi porozumienia. Wczoraj podpisał umowę z telewizją CBS wytwórniami Sony BMG i Universal Music. Kilka tygodni wcześniej porozumiał się z Warnerem. Prawdopodobnie od kiedy serwis znalazł się pod skrzydłami bogatego Google, chętnych do unormowania współpracy znajdzie się więcej a użytkownicy będą mogli obejrzeć więcej treści.

Spekulacje na temat ewentualnego przejęcia YouTube przez Google pojawiły się kilka dni temu. Akcje Google poszły w górę, ale prawdziwy skok nastąpił dopiero wczoraj, kiedy akcje wyszukiwarki wzrosły o 2,2 proc. i osiągnęły najwyższy poziom od pięciu miesięcy.

| Inwestorzy pełni entuzjazmu: |
| --- |
| Dzięki informacjom o przejęciu YouTube przez Google indeksom w USA udało się wczoraj zamknąć na plusach. Zwykle akcje przejmowanej firmy rosną, ale przejmującej niekoniecznie. W tym przypadku magia sukcesu YouTube sprawiła, że reguła się nie potwierdziła: akcje Google zyskały 2,02 proc. (8,5 dol) i zakończyły sesję ceną 429 dol. Inwestorzy uwierzyli w zasadność tej inwestycji a akcje Google zyskały wczoraj najwięcej spośród spółek wchodzących w skład Nasdaq oraz S&P500. W ogóle cała branża wielkich spółek IT w USA ma się ostatnio bardzo dobrze. Wczoraj 1 procentowym wzrostem pochwalił się także IBM. Cała branża pozwoliła zakończyć indeksom powyżej poziomów otwarcia. Nasdaq zyskał 0,51 proc, S&P500 0,08 proc. a Dow Jones 0,06 proc. |

Tagi: youtube, business news, wiadomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz