Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
google
10.01.2010 08:04

Google staje się "monopolem gigantem"

Minister sprawiedliwości Niemiec ostrzega, że firma może stać się obiektem licznych dochodzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(brionv/cc/Flickr)

Google staje się _ monopolem - gigantem _ ostrzegła minister sprawiedliwości Niemiec Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, dodając, że firma może stać się obiektem licznych dochodzeń, jeśli nie stanie się bardziej _ przejrzysta _ - powiedziała pani minister w wywiadzie dla Der Spiegel, komentowanym wydaniu internetowym francuskiego tygodnika Le Point.

Leutheusser-Schnarrenberger twierdzi, że martwi ją nadmiar informacji, jaką kalifornijska firma gromadzi na temat użytkowników, m.in. poprzez takie serwisy jak Google Earth *(wyszukiwarka geograficzna) i *Google Books (cyfrowa biblioteka).

Google jest _ gigantycznym monopolem, podobnym do Microsoftu _ - powiedziała Leutheusser-Schnarrenberger.

_ - Moją pierwszą reakcją nie jest czegokolwiek zabraniać. ale chcę by (Google) stał się bardziej przejrzysty i chcę się upewnić, że użytkownicy wiedzą, jak wykorzystywane są ich dane (osobiste) _ - dodała pani minister.

_ - Być może zostaniemy zmuszeni do tego, by zadziałać jako ustawodawcy _, aby poprawić to, co jest obowiązkiem przedsiębiorstw - uważa Leutheusser-Schnarrenberger.

Rzecznik firmy Google w Niemczech zadeklarował, że _ przejrzystość jest w centrum _ uwagi i biznesowej oferty Google'a i że firma pracuje nad poprawą tego aspektu swych usług.

Również we Francji Google ma kłopoty z władzą - donosi dziennik Le Figaro na swoich stronach internetowych. Prezydent Nicolas Sarkozy skłania się ku propozycji opodatkowania Google'a i innych dużych portali i wyszukiwarek, które na francuskim rynku zyskują duże dochody z rynku reklamy, podczas gdy płacą podatki jedynie w krajach, będących ich główną siedzibą - powiedział Sarkozy podczas swych noworocznych życzeń dla świata kultury.

Firma Google zleciła nawet swoim prawnikom analizę raportu rekomendującego takie podatki, na którym Sarkozy oparł swe zarzuty.

Tagi: google, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz