Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Miskiewicz
|

Gospodarcze potęgi w zapaści. PKB pikuje

0
Podziel się:

W IV kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się o 1,7 proc. W Wielkiej Brytanii też kiepsko.

Gospodarcze potęgi w zapaści. PKB pikuje
(PAP/EPA)

Dziś poznaliśmy dane o PKB w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Eksperci nie mają wątpliwości. W tym roku nie należy oczekiwać dobrych wiadomości.

W IV kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się o 2,1 proc. w ujęciu kwartalnym i o 1,7 proc. w ujęciu rocznym. To wyniki nieco gorsze od oczekiwań. Analitycy spodziewali się, że w IV kwartale 2008 roku gospodarka naszych zachodnich sąsiadów skurczy się w ujęciu rocznym o 1,6 proc. PKB.

Nad Tamizą też jest bardzo źle. Gospodarka Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale skurczyła się o 1,5 procent - w ujęciu rocznym o 1,9 proc.. Tak marnego wyniku wyniku nie zanotowała od 1980 roku.

W obu przypadkach wyniki są znacznie gorsze od tych, jakie zanotowano w III kwartale 2008 roku. Wtedy niemiecka gospodarka rozwijała się w tempie 1,4 proc. w ujęciu rocznym. Brytyjska też była na plusie. Choć niewielkim, bo wzrost PKB sięgnął zaledwie 0,3 proc. Warto jednak zaznaczyć, że w ujęciu kwartalnym wyniki III kwartału w obydwu kraju już były ujemne.

Oba kraje bardzo boleśnie odczuwają skutki światowego kryzysu. Rządy w Berlinie i Londynie przyjęły wielomiliardowe pakiety mające pomóc rozruszać system finansowy i gospodarkę. Jednak zanim przyniosą one - o ile takowe w ogóle się pojawią - realne efekty, gospodarki potęg _ starej _UE chwieją się w posadach.

ZOBACZ TAKŻE:

Niemcy - PKB zmaleje az o 5 proc.?

Ostatnio opublikowana prognoza Norberta Waltera, głównego ekonomisty Deutsche Banku - który ostatnio, po raz pierwszy od II wojny światowej zakończył rok na minusie - mówi o tym, że w tym roku - pomimo podjętych wysiłków - niemiecka gospodarka skurczy się aż o 5 proc.

W ostatnich miesiącach Niemcy nie mają powodów do zadowolenia. Zewsząd docierają informacje o kiepskich wynikach niemieckich firm (m.in. Daimlera)
i banków (m.in. Commerzbank)
.

Rośnie bezrobocie. A na dodatek w środku kryzysu ze stanowiska - z dość niejasnych przyczyn - odszedł minister gospodarki.

ZOBACZ REPORTAŻ O TYM JAK KRYZYS WPŁYWA NA SYTUACJĘ NIEMIECKICH PRACOWNIKÓW (ang.):

Na to wszystko nakłada się świadomość pogłebiającej się recesji. W ujęciu kwartalnym IV kwartał 2008 roku będzie trzecim w jakim zanotowany zostanie ujemny wynik PKB. Analitycy prognozują - 2,1 proc.. II kwartał ubiegłego roku był gorszy od poprzedniego _ tylko _o 0,5 proc.

Wielka Brytania - nadciąga lato chaosu?

Coraz poważniejsze rozmiary przybiera tez kryzys na Wyspach Brytyjskich. Zdaniem niektórych komentatorów tegoroczne lato może stać się czasem niekontrolowanego wybuchu niezadowolenia społecznego.

Sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii w ostatnich miesiącach znacznie się pogorszyła. Nad krajem wisi widmo deflacji.

Ani rządowa pomoc dla sektora bankowego, ani plan mający na celu rozruszanie rynku kredytowego nie przyniosły spodziewanych rezultatów i kraj znalazł się w recesji, co ostatnio zostało oficjalnie potwierdzone.

Brytyjskie media niemal codziennie donoszą o coraz gorszej sytuacji na rynku nieruchomości i masowych zwolnieniach. Plany masowych redukcji ogłosiły m.in. Royal Mail i bank Barclays

W tarapatach jest przemysł motoryzacyjny. W styczniu z taśm fabryk zjechało o 60 proc. mniej aut niż przed rokiem.

W ostatnich tygodniach informacje o kiepskiej kondycji brytyjskich zakładów pojawiały się nagminnie. BMW zapowiedział redukcję zatrudnienia w fabryce produkującej Mini Coopery o 850 osób. Nissan zwolni 1200 osób w zakładach w Sunderland. Ford, Aston Martin i Honda też zredukują zatrudnienie w swoich fabrykach na Wyspach. Hinduski koncern Tata zwalnia z fabryk Land Rovera i Jaguara.

Duże zwolnienia Kłopoty z pracą coraz częściej odbijają się na sytuacji finansowej brytyjskich rodzin. Średnio 350 osób dziennie staje się niewypłacalnych.

Wiele osób nie jest w stanie spłacać rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w czasie boomu cenowego. Grozi im to, że banki odbiorą im domy.

ZOBACZ CO GERALD CELESTE Z TRENDS RESESARCH INSTITUTE SĄDZI O PERSPEKTYWACH DLA ŚWIATOWEJ GOSPODARKI W 2009 ROKU (ang.):

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)