Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gospodarka świata zwalnia - pierwszy raz od 27 lat

0
Podziel się

Kraje rozwinięte wejdę w recesję. Mocno zwolnią też te na dorobku - twierdzi Bank Światowy.

Gospodarka świata zwalnia - pierwszy raz od 27 lat
(PAP/EPA)
bErHHDhN

Bank Światowy przedstawił swoją prognozę na rok 2009. Według ekonomistów tej instytucji czeka nas pierwsze od prawie 30 lat spowolnienie wzrostu gospodarczego. Kraje rozwinięte zanotują spadek inwestycji średnio o 1,3 proc.

Prognoza Banku światowego przynosi też niedobre wieści dla gospodarek rozwijających się. Według szacunków one też będą cierpieć z powodu kryzysu. Wzrost inwestycji spadnie w roku 2009 do jedynie 3,5 proc. - gdy jeszcze w 2007 roku wynosił aż 13 proc.

Znacznie mniejszy będzie też wzrost PKB. W krajach na dorobku wyniesie on średnio 4,5 proc., gdy w 2007 było to 7,9 proc.Natomiast kraje bogate i rozwinięte wejdą w recesję.

bErHHDhP

- _ Ludzie z rozwijających się części świata będą cierpieć z powodu rosnących cen jedzenia i paliwa. W ten sposób na ich życiu odciśnie piętno kryzys finansowy. Stawia on też przed wielką próbą światowy system bankowy i zagraża wielu miejscom pracy _- mówi Justin Lin, szef ekonomistów Światowego Banku.

Kryzys dotknie też światowy handel. W 2009 roku skurczy się on o 2,1 proc.Największe straty z tego powodu poniesie wschodnia Azja, gdzie znajdują się potężni eksporterzy.

bErHHDiq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)