Notowania

Przejdź na
hazard
20.11.2009 06:25

Gracze Lotto sfinansują leczenie hazardzistów

Na Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych rocznie może trafiać około 7,5 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisegagne/iStockphoto)

*Na Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych rocznie będzie trafiać 7,5 mln złotych. Gdyby wydać je w całości na prywatne leczenie uzależnionych od hazardu, wystarczyłyby na terapię dla około 830 osób w ośrodkach terapeutycznych lub 12,5 tysiąca terapii, jakie obecnie finansuje NFZ. *

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy hazardowej. Dziś zajmie się nią Senat. Branża hazardowa protestuje, bo oprócz tego, że nowa ustawa delegalizuje grę na tzw. jednorękich bandytach, drastycznie podwyższa też wysokość podatków, które mają płacić właściciele kasyn i firm bukmacherskich.

Rząd odpiera atak i ripostuje, że dzięki restrykcyjnym zapisom uda się zmniejszyć negatywne skutki społeczne hazardu. Oprócz ograniczenia dostępu do gier, nowe przepisy przewidują też powstanie nowego Funduszu, z którego finansowana ma być m.in. pomoc dla osób uzależnionych od gier losowych.

Grasz w Lotto? Pomożesz leczyć nałogowych hazardzistów

Pieniądze mają pochodzić z dopłat, którymi już teraz objęte są gry, na których organizację monopol ma państwo. Dziś każdy, kto gra w: Lotto, Multi Multi czy Keno lub bierze udział w loteriach pieniężnych jedną czwartą ceny zakładu czy losu przeznacza na fundusze: Rozwoju Kultury Fizycznej (80 proc. dopłaty) i Promocji Kultury (20 proc. dopłaty).

źródło: Ministerstwo Finansów

Rząd chciał, by na nowy Fundusz trafiało 5 procent pieniędzy z dopłat. Sejmowa komisja finansów przyjęła poprawkę Lewicy, zmniejszającą ten udział do 1 procenta. W pierwszym półroczu do budżetu z tego tytułu wpłynęło 371 mln zł. W efekcie - jeżeli przyjąć, że poziom wpływów w II półroczu się utrzyma - zamiast około 37,5 mln złotych byłby on zasilony kwotą w wysokości około 7,5 mln zł.

Na co mają być przeznaczone te pieniądze? Ministerstwo Zdrowia, które ma dysponować tymi środkami jeszcze tego dokładnie nie wie. - _ Nie widzieliśmy jeszcze projektu ustawy. Nie mamy dokładnych informacji - _ usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu.

Jak wynika z datowanego na 5 listopada pisma wiceministra finansów Jacka Kapicy do szefa Rządowego Centrum Legislacji fundusz ma m.in.:

* prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną,
* przygotowywać ekspertyzy, raporty i sprawozdania dotyczące problematyki uzależnień od hazardu,
* opracowywać i wdrażać nowe metody profilaktyki i rozwiązywania problemów wynikających z uzależnień od hazardu,
* udzielać pomoc finansową instytucjom i stowarzyszeniom realizującym zadania związane z rozwiązywaniem problemów wynikających z uzależnień od hazardu,
* prowadzić działania podnoszące jakość programów profilaktycznych i terapeutycznych, a także zwiększające kompetencje zawodowe osób zajmujących się leczeniem

Leczenie hazardzisty sporo kosztuje. A problem narasta

Jak informuje resort zdrowia, w tej chwili nie działa żaden ośrodek leczący tylko i wyłącznie osoby uzależnione od hazardu. Nie funkcjonuje też żaden specjalny program poświęcony rozwiązywaniu tego problemu.

Z udostępnionych hazardowej komisji śledczej danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że od stycznia do września tego roku na terapię trafiło 1340 pacjentów. Ich leczenie kosztowało ok. 800 tys. zł. W 2008 roku na leczenie 948 osób NFZ wydał 442 tys. zł. W 2004 roku leczyło się 389 hazardzistów. Kosztowało to 113 tys. zł.

Na jaką pomoc mogą liczyć nałogowi hazardziści? -_ W publicznych poradniach pyta się takiego człowieka: czy Pan pije? Najczęściej okazuje się, że taki problem jest lub był i wtedy kieruje się go na terapię, bo mechanizm uzależnienia jest podobny jak w przypadku alkoholizmu _ - mówi nam terapeuta z prywatnego ośrodka leczącego m.in. uzależnienie od hazardu.

Uzależnienie od hazardu można leczyć też prywatnie. Przedstawiciele ośrodków terapeutycznych przyznają, że zgłasza się do nich coraz więcej osób z takim problemem.

- _ Widzimy, że w ostatnich tygodniach wyraźnie rośnie liczba takich osób. Często zgłaszają się też członkowie rodzin osób uzależnionych _ - mówi Edyta Dragun z Centrum Terapii i Profilaktyki Uzależnień _ Wspólna Droga _.

-_ Choć w ciągu roku trafiło do nas tylko pięć osób uzależnionych tylko od hazardu, to coraz więcej jest osób, które mają zmiksowane to uzależnienie np. z alkoholizmem _ - podkreśla Kuba Marian Marolc terapeuta uzależnień z Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień _ Koninki _.

Ile kosztuje taka terapia? Doba pobytu w ośrodku terapeutycznym kosztuje średnio około 300 zł. Minimalny czas trwania terapii to miesiąc. Jej całkowity koszt to 9000 zł. Gdyby wszystkie pieniądze z nowego Funduszu przeznaczyć na wysłanie hazardzistów do prywatnych ośrodków to wystarczyłoby to na leczenie około 830 nałogowych hazardzistów.

Tańsze jest leczenie, za które płaci państwo. Z danych NFZ wynika, że w tym roku terapia jednego hazardzisty kosztowała średnio niemal 600 zł. Pieniądze z funduszu wystarczyłyby na takie leczenie dla 12,5 tysiąca osób.

Wielu uzależnionych nie stać na prywatne leczenie. Dlatego zdaniem Marolca powołanie Funduszu to sensowny pomysł. - _ Byle tylko te pieniądze nie były przeznaczone na jakiś foldery i ulotki, a na sensowne leczenie i zdrową profilaktykę _- zastrzega terapeuta.

Hazard w raportach Money.pl
*Legalny hazard w sieci ma dać 260 mln zł * Bukmacherzy alarmują: drakońskie podwyżki wykończą branżę.ki.
*Na hazardowej prohibicji państwo straci miliardy * Do kasy państwa nie wpłynie 3,5 mld zł z gier na automatach - szacuje Money.pl. Kolejnych setek milionów nie zarobimy na e-hazardzie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Schetyna o hazardzie: Tu jest gra w otwarte karty ]( http://news.money.pl/artykul/schetyna;o;hazardzie;tu;jest;gra;w;otwarte;karty,227,0,558051.html )
* [ Kapica: Nie będzie zakazu hazardu w internecie ]( http://manager.money.pl/news/artykul/kapica;nie;bedzie;zakazu;hazardu;w;internecie,244,0,557812.html )
Tagi: hazard, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, porady, raport, manager, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz