Notowania

Przejdź na
nestle
17.03.2010 16:37

Greenpeace alarmuje: Przez Nestle giną orangutany

Koncern ma przyczyniać się do wycinki lasów, w których one żyją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Greenpeace oskarża Nestle, że koncern przyczynia się do niszczenia lasów w Indonezji, co grozi wymarciem zamieszkujących te tereny orangutanów. Firma stanowczo odpiera zarzuty.

Greenpeace opublikował raport, z którego wynika, że jeden z największych na świecie producentów produktów spożywczych, firma Nestle, przyczynia się do destrukcji lasów deszczowych Indonezji. Zdaniem obrońców praw zwierząt dzieje się tak przez rabunkową wycinkę drzew pod uprawę palm olejowych.

Indonezja ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników destrukcji lasów. Wg Greenpeace głównie przez uprawy palm olejowych. W rezultacie kraj ten plasuje się na trzecim miejscu wśród głównych emitentów gazów cieplarnianych, tuż za Chinami i USA.
Raport _ Na gorącym uczynku – Jak używanie oleju palmowego przez __ Nestle przyczynia się do zagłady lasów deszczowych, orangutanów i klimatu _, pokazuje źródła pochodzenia oleju palmowego wykorzystywanego przez Nestle oraz dostawców firmy. W śród nich znaną z _ ekologicznych grzechów _ i łamania prawa firmę Sinar Mas - największego producenta tego oleju w Indonezji.

Zdaniem Greenpeace firma nieustanie rozwija swoją działalność na terenach lasów deszczowych, cennych przyrodniczo torfowisk i siedlisk orangutanów.

Nestle – jak podają ekolodzy - jest największym na świecie odbiorcą oleju palmowego. W ostatnich 3 latach jego roczne zużycie przez tę firmę wzrosło prawie dwukrotnie i wynosi obecnie 320 tys. ton. Olej jest używany w szerokiej gamie produktów, w tym w batonach KitKat.

Tymczasem Nestle zapewnia, że nie kupuje oleju palmowego od Sinar Mas Group, lecz od firmy Cargill. Natomiast Cargill poinformował, że Sinar Mas Group do końca kwietnia odpowie na zarzuty Greenpeace.

Nestle przypomina także, że posiada certyfikaty Green Palm, które świadczą o wspieraniu przez koncern walki ze środowiskowymi i społecznymi problemami wynikającymi z produkcji oleju palmowego.

Protest w internecie:

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ ONZ ostrzega: Elektrośmieci groźne dla ekologii ]( http://news.money.pl/artykul/onz;ostrzega;elektrosmieci;grozne;dla;ekologii,195,0,590019.html )
* [ **Greenpeace** prosi Miedwiediewa o ratunek dla Bajkału ]( http://news.money.pl/artykul/greenpeace;prosi;miedwiediewa;o;ratunek;dla;bajkalu,95,0,578399.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: nestle, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz