Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zap
20.11.2013 15:20

Grupa Azoty Puławy zainwestuje ponad 120 milionów złotych

Zdolności produkcyjne instalacji na początku wyniosłyby 20 tysięcy ton, a docelowo wzrosłyby do 100 tysięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sławomir Kłak/ZA Puławy)

Grupa Azoty Puławy zainwestuje w linię do produkcji tiosiarczanu amonu, wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych. Koszt inwestycji, wraz z budową zbiorników, to ponad 120 mln zł. Inwestycja powstałaby na terenie należącym do Grupy Lotos - poinformował Zenon Pokojski, wiceprezes Grupy Azoty Puławy.

_ - Zdecydowaliśmy się na inwestycję w produkcję tiosiarczanu amonu wspólnie z Lotosem. Jednym z produktów ubocznych Lotosu są gazy kwaśne, które wykorzystalibyśmy do produkcji. Instalacja powstałaby na terenie Lotosu. Produkcja ruszyłaby w 2016 roku _ - poinformował Pokojski. Dodał, że ciężar finansowy inwestycji Puławy wzięłyby na siebie. - _ Lotos dostarczy media i teren pod produkcję _ - powiedział wiceprezes.

Zbiorniki, które są istotną częścią tej inwestycji, powstałyby już na terenie Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych. Na razie trwają prace projektowe. Inwestycja mogłaby fizycznie rozpocząć się w przyszłym roku, po uzyskaniu wymaganych zgód. - _ Lotos jest zainteresowany projektem, musi bowiem coś zrobić z gazami, które my wykorzystalibyśmy do produkcji tiostarczanu _ - poinformował Pokojski.

Tiosiarczan amonu jest wykorzystywany jako półprodukt do produkcji nawozów azotowych. - _ Produkt ten byłby wykorzystywany wewnątrz Grupy Azoty, mógłby być też sprzedawany poza nią _ - ocenia wiceprezes.

Zdolności produkcyjne instalacji na początku wyniosłyby 20 tys. ton, a docelowo wzrosłyby do 100 tys. ton. Średnioroczny CAPEX Grupy Azoty Puławy wynosi ok. 300 mln zł. Wiceprezes ocenia, że podobna kwota może też zostać wydana na inwestycje w 2014 roku.

Pokojski poinformował na konferencji, że grupa zamierza rozwijać m.in. działalność w Senegalu. Wiceprezes powiedział, że w planach jest złożenie oferty ministerstwu rolnictwa Senegalu na dokonanie audytu gospodarki wodnej, stanu gleb kraju, podjęcia działań edukacyjnych i badań. Spółka mogłaby dostarczać na tamtejszy rynek wiedzę, technologię oraz nawozy.

_ - Chcielibyśmy poznać i zrozumieć ten rynek. W ramach wymiany moglibyśmy eksportować nie tylko nawozy, ale i produkty rolne _ - poinformował Pokojski. Zapytany, czy chodziłoby jedynie o sprzedaż nawozów, czy w przyszłości ewentualnie również o uruchomienie tam produkcji, odpowiedział: _ Każdy wariant jest możliwy _.

Latem tego roku inna spółka należąca do Grupy Azoty, Grupa Azoty ZCh Police, podpisała umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu. Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: zap, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz