Notowania

Przejdź na

GTI Travel Poland niewypłacalne. Dlaczego?

Według KRD rośnie liczba biur i agencji turystycznych, które mają problemy finansowe. Obecnie ich dług wynosi ponad 8,8 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adrianlew/Dreamstime)

Biuro GTI Travel ogłosiło upadłość. Późnym popołudniem mazowiecki urząd marszałkowski otrzymał oświadczenie o niewypłacalności biura podróży. Stosowny wniosek do sądu ma trafić w najbliższych dniach. Poza granicami kraju jest około 750 klientów biura. Przebywają w Turcji, Egipcie, Tunezji i Bułgarii.

[aktualizacja 19:54]

_ Biuro podróży GTI Travel Poland poinformowało wcześniej urząd marszałkowski, że zamierza jeszcze dziś złożyć oświadczenie o niewypłacalności _ - podkreśliła Marta Milewska. Rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego mówiła wcześniej, że biuro zawiesiło sprzedaż wycieczek.

Wczoraj upadłość ogłosiło niemieckie biuro podróży GTI Travel. Rzeczniczka organizacji Deutscher Reiseverband, reprezentującej interesy niemieckich firm turystycznych, Sibylle Zeuch mówiła, że niemieccy turyści są ubezpieczeni i nic im nie grozi.

Według niemieckiego dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, w Turcji jest około 300 turystów upadłego biura GTI Travel, których trzeba będzie sprowadzić do Niemiec. Zdaniem gazety powodem kłopotów GTI było złe zarządzanie w Kayi Group, tureckiej firmie matce GTI. Działalność zawiesiła też należąca do Kayi Group linia lotnicza Sky Airlines.

Milewska wyjaśniła, że gwarancję ubezpieczeniową, z której pieniądze są przeznaczane na sprowadzanie turystów do kraju, można uruchomić w momencie złożenia przez biuro oświadczenia o niewypłacalności.

GTI Travel Poland informowało po południu na Facebooku, że szuka lotów zastępczych na niektórych trasach, ponieważ część odbywała się za pośrednictwem Sky Airlines i musi je zastąpić innymi liniami.

Urząd Marszałkowski dowiedział się o problemach GTI Travel Poland we wtorek rano. _ Nasz departament skontaktował się z kierownictwem biura. Oczywiście jesteśmy też w kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Robimy rekonesans. Staramy się trzymać rękę na pulsie i sprawdzić, ile osób jest poza granicami kraju _ - wyjaśniła rzeczniczka UMWM.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m268030.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bankructwa;biur;podrozy;turystom;nikt;nie;pomoze,17,0,1290769.html) *Seria bankructw biur podróży. Turystom nikt nie pomoże * Sytuacja w branży turystycznej jest dużo gorsza niż rok temu. Tymczasem Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz urzędy marszałkowskie umywają ręce. Milewska powiedziała, że gwarancja ubezpieczeniowa dla tego biura wynosi ponad 7 mln zł. _ Jeśli chodzi o liczbę osób, które przebywają poza granicami naszego kraju, to mamy jeszcze niepewne dane. Może ich być od 700 do około 1000 osób _ - powiedziała. Dodała, że urząd czeka na zweryfikowanie tych informacji przez biuro.

Biuro zapowiedziało, że przedstawi komunikat zarządu. _ W celu ochrony klientów wstrzymaliśmy dla bezpieczeństwa sprzedaż ofert GTI Travel Poland _ - dodano.

Kayi Group istnieje od 1988 roku. Specjalizuje się w ofertach turystycznych dla Niemiec, Holandii i Rosji, a od 1999 r. również dla klientów z Polski.

Według Krajowego Rejestru Długów (KRD) rośnie liczba biur i agencji turystycznych, które mają problemy finansowe. Na koniec 2012 r. w bazie KRD było ich 427, w połowie kwietnia br. - 441, a na koniec maja - 454. Obecnie ich dług wynosi ponad 8,8 mln zł. KRD wskazał, że zadłużenie to może być jeszcze większe, ponieważ wierzyciele zagraniczni, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej, nie rejestrują długów polskich biur podróży u nas.

Czytaj więcej w Money.pl
Turyści znowu pozostawieni sami sobie? Ministerstwo Sportu i Turystyki nie przygotowało na czas przepisów o turystycznym funduszu gwarancyjnym. Kto będzie sprowadzał podróżnych do kraju?
Odzyskają pieniądze za pomoc turystom? O zwroty upominają się marszałkowie województw mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. W sumie chodzi o około pół miliona złotych.
1,5 tysiąca osób ma problem z upadłym biurem Rano na stronie internetowej biura pojawił się komunikat, w którym zarząd przeprasza klientów za _ wszelkie utrudnienia _.
Tagi: bankructwa biur podróży, gti travel poland, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, najważniejsze, z rynku, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz